داشتن رابطه دوستی قبل از ازدواج خوب است یا بد؟

داشتن رابطه دوستی قبل از ازدواج

رابطه دوستی دختر و پسر در بسیاری از موارد نا فرجام و بی نتیجه می ماند. اما گاه نیز به ازدواج ختم می شود. بسیاری از دختران و برخی پسران با هدف ازدواج یک رابطه دوستانه را آغاز می کنند. با توجه به اینکه چنین روابطی در جامعه بسیار رواج دارد، می خواهیم بدانیم داشتن رابطه دوستی قبل از ازدواج چگونه است؟ آیا چنین روابطی خوب است یا بد؟

دوستی های قبل از ازدواج

 

دوستی قبل از ازدواج خوب است یا بد؟

این سؤال که دوستی قبل از ازدواج خوب است یا بد، حدأقل یک بار بر ذهن بیشتر دختران و پسران جوان خطور می کند. در دنیای امروز، دوستی های دختر و پسر بیش از پیش رونق یافته است. علاوه بر تغییراتی که در سبک زندگی اجتماعی نسبت به گذشته رخ داده است، وجود شبکه های اجتماعی نیز بر این امر بیشتر دامن زده است.

اگرچه استثناهایی وجود دارد که در آن ها دوستی های پیش از ازدواج بعدها با مشکلاتی مواجه نشده است، اما در اغلب موارد این روابط تأیید نمی شود. دلایلی وجود دارد که دوستی های قبل از ازدواج را نفی می کند. این دلایل در زیر ارائه شده است.

1- وابستگی

آنچه که اغلب در روابط بین دختر و پسر با گذر زمان ریشه می دواند، وابستگی است. وابستگی روحی به ویژه در دختران عمیق تر و گسترده تر است. البته پسرها نیز در صورتیکه علاقه جدی به طرف مقابل داشته باشند، وابستگی خاص خود را دارند. اگر این وابستگی ها به لحاظ روحی باشد، ممکن است به دلایلی در آینده یکی از طرفین را آزار دهد. دلایلی مانند عدم اجازه خانواده ها برای ازدواج یا پا پس کشیدن دختر یا پسر از ادامه رابطه و ….

2- ناهنجاری های روحی

مشکلات روحی ناشی از روابط دختر و پسر، اصلی ترین گزینه ایست که سبب می شود روی دوستی های دختر و پسر خط بطلان بکشیم. مشکلات روحی به ویژه در سنین پایین تر و در دوره نوجوانی دردسر سازتر خواهد شد. این مشکلات سبب می شود فرد با خانواده خود نیز ناسازگاری کند و با آن ها نیز دچار مشکل شود. ناهنجاری های روحی در نهایت به مشکلات تحصیلی نیز منجر می شود. همچنین حالاتی مانند افسردگی و احساس سرخوردگی در فرد به وجود می آید.

اما ریشه این ناهنجاری های روحی چیست؟ این مشکلات می تواند دلایل مختلفی داشته باشد:

 • قطع ارتباط ناگهانی یکی از طرفین
 • قطع ارتباط بی دلیل؛ مخصوصاً اگر دلیل منطقی برای قطع رابطه ارائه نکند و طرف مقابل توجیه نشود.
 • قطع ارتباط دوستی به دلیل مخالفت خانواده
 • خیانت دختر یا پسر
 • قطع رابطه دوستی به دلیل آنکه یکی از طرفین رابطه خود را از روی هوس آغاز کرده بود.

به دلیل حساس تر بودن روحیه دختران، آن ها در این روابط بیشتر آسیب می بینند. اگر مشخص شود که رابطه پسر با دختر از روی هوس بوده و دوستی آن ها به دلیل هوس بازی های پسر به اتمام برسد، این حالت عمیق ترین ضربه روحی ممکن را به دختران وارد می آورد. این اتفاق پیامدهای ناخوشایند عمیق تری را دارد که در طولانی مدت بر رفتارهای دختران تأثیر گذاشته و بر تصمیم گیری ها و زندگی آینده آن ها اثر گذار خواهد شد. در چنین مواقعی، افکار زیر در دختران به وجود می آید:

 • عدم اعتماد به مردان برای ساختن زندگی مشترک در آینده
 • احساس پوچی و بازیچه بودن
 • عدم احساس رضایت از دختر بودن خود
 • بد بینی به جامعه
 • بد بینی به جنس مذکر و عدم توانایی در تصمیم گیری صحیح و انتخاب درست برای ازدواج.
 • بد بینی در زندگی مشترک.

داشتن رابطه دوستی قبل از ازدواج خوب است یا بد؟

 

3- بد بینی در زندگی مشترک

در برخی موارد، دوستی های دختر و پسر، به ازدواج ختم می‌شود. پس از مدتی که از ازدواج گذشت و زندگی نمود واقعی تر خود را نشان داد، ممکن است تغییراتی در دیدگاه ها و احساسات دو طرف ایجاد شود. یکی از این موارد بد بینی است. بدبینی به ویژه زمانی که دختر و پسر در زمان دوستی روابط نامشروع یا هر رابطه تعرف نشده دیگری داشته اند، گسترده تر و عمیق تر خواهد. بدبینی، عدم اعتماد و ترس از خیانت یکی از طرفین به دیگری، به لحاظ روانی بسیار اذیت کننده و مخرب است. یک علت خیانت مردان همین بدبینی است. توهم خیانت همسر نیز از دیگر معضلات است.

دوستی های قبل از ازدواج خوب است یا بد؟

 

رایج ترین اشتباه در رابطه دوستی قبل از ازدواج

رایج ترین و بزرگ ترین اشتباه در دوستی های دختر و پسر، برقراری روابط جنسی نامشروع است. پیشنهاد برقراری چنین روابطی اغلب از سوی پسر ارائه می شود. برخی دختران، خود نیز به برقراری چنین روابطی تمایل دارند. برخی نیز از ترس ترد شدن از سوی پسر مورد علاقه شان، تن به چنین خواسته های نابجایی می دهند. در هر صورت، خواه این روابط به ازدواج ختم شود، خواه ختم نشود، بدترین اشتباه در دوستی است. اگر ازدواج شکل نگیرید، ناهنجاری‌های رفتاری و اجتماعی در هر دو طرف رخ می دهد. دختران دچار ناهنجاری های مختلفی می شوند که بدترین آن افسردگی و عدم اعتماد است. حس عدم اعتماد و بدبینی نیز از عوارض چنین روابطی در پسران است.

نکته مهم اینجاست که این روابط نامشروع ممکن است به اشتباه حس عشق و عاشقی را در پسر و دختر بپروراند! احساسی متزلزل و نه چندان ماندگار! این موضوع به ویژه در پسرها صادق است. پسری که قبلاً وابستگی و احساس قلبی چندانی به شما نداشت، ممکن است پس از برقراری روابط نامشروع حس وابستگی و دوست داشتن در او ایجاد شود. بدون اینکه شما و حتی خود او بداند این دوست داشتن متزلزل است و ریشه و اساس درست ندارد.

به یاد داشته باشید عشقی مقدس و ماندگار است که پایه و اساس آن دوست داشتن قلبی باشد نه روابط هوسناک. عشقی که زایده یک رابطه نامشروع بوده و پس از آن شکل گرفته است، دوام چندانی نخواهد داشت. امروزه بسیاری از طلاق‌ها که در فاصله نه چندان زیادی بعد از ازدواج اتفاق می افتد، ناشی از معاشقه در دوران دوستی و به دنبال آن، روابط جنسی نامشروع است.

بنابراین، در این موارد، دختران باید بسیار آگاهانه رفتار کنند و تن به چنین خواسته هایی ندهند. پسری که شما را واقعاً دوست داشته باشد، چنین خواسته هایی از شما نخواهد داشت. حتی در صورتی که پیشنهاد پسر را رد کنید، او شما را ترک نخواهد کرد. چون برایش با ارزش هستید، شما را درک می کند و جایگاه شما به عنوان یک دختر، لطیف ترین موجود جهان هستی، می­ شناسد.

دوستی قبل از ازدواج در اسلام

اسلام کامل ترین دین در جهان هستی است. دینی که توسط پیشوایانی ترویج شد که آگاهی کامل بر مسائل انسان داشته اند. مسلماً این دین کامل با شناختی که از آفرینش انسان دارد و هنجارها و ناهنجاری های او را می شناسد، راضی به آسیب رسیدن به روح انسان ندارد. با توجه به همه مواردی که در بالا گفته شد، دوستی قبل از ازدواج از نظر اسلام نفی شده است. دقت کنید که دوستی‌های طولانی مدت و نامشروع با روابطی که صرفاً برای آشنایی دختر و پسر و در چهارچوب شرعی خود است متفاوت می‌باشد. آشنایی قبل از ازدواج از نظر اسلام در صورتی که با اطلاع کامل خانواده ها همراه باشد، مانعی ندارد.

همواره استثناهایی وجود دارد. با همه مواردی که گفته شد، دیده شده است داشتن رابطه دوستی قبل از ازدواج، همیشه هم با شکست همراه نبوده است. آنچه در این مورد اهمیت دارد، صداقت دختر و پسر و عمق دوست داشتن شان است. میزان بلوغ فکری و درک متقابل و شناخت صحیح از جنس مخالف، از دیگر مواردی است که می تواند تعیین کننده موفقیت یا شکست رابطه دوستی قبل از ازدواج، در زندگی آینده شود.

تماس-با-مشاوران-هما-مشاور

شما چه فکر می کنید؟ به نظر شما آیا داشتن رابطه دوستی قبل از ازدواج خوب است یا بد؟

نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید. هما مشاور آماده شنیدن حرف‌های شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور