خود ارضایی چیست و چه عوارضی دارد؟

خود ارضایی چیست و چه عوارضی دارد؟

خود ارضایی چیست؟ یک روش نادرست جهت برانگیختگی جنسی و ایجاد لذت، بدون حضور شریک جنسی است. زود انزالی در مردان و دیر انزالی در زنان از عوارض خود ارضایی است. این عمل همچنین می تواند باعث عفونت و بعضاً لاغری شود. معمولاً خود ارضایی یا همان استمناء، از طریق تحریک بدنی و ذهنی صورت می گیرد. طوری که فرد با تحریک و یا مالش آلت تناسلی از طریق دست و یا ابزار مصنوعی، از لحاظ جسمی برانگیخته می شود و با تصور یک سکس خیالی، از طریق روحی و روانی، اقدام به تخلیه هیجان خود می کند. اگرچه این رفتار بسیار رایج و شایع است اما شیوع آن با عوارضی همراه است.

خود ارضایی چیست؟

همانطور که گفته شد، خود ارضایی یک روش انحرافی برای تجربه لذت جنسی است. کسی که این کار را انجام می دهد، ممکن است در ابتدا آن را از روی کنجکاوی انجام دهد. اما تکرار این عمل، آن را به یک رفتار همیشگی تبدیل می کند. تا جایی که فرد نسبت به انجام آن اعتیاد پیدا می کند و دیگر با سایر روش های جنسی تحریک نمی شود و در نهایت نمی تواند به اوج لذت جنسی برسد.

نظر پزشکان و روانشاسان در مورد خود ارضایی چیست؟

پاسخ علم به استمناء بسیار ضد و نقیض است. برخی از پزشکان باور دارند خود ارضایی از نظر علمی عوارضی به جای نمی گذارد. آن ها این روش را کاملاً سالم، ایمن و طبیعی معرفی می کنند. به ویژه در مواقعی که فرد شریک جنسی ندارد، همسر او مایل به برقراری رابطه جنسی نیست و یا در دسترس وی قرار ندارد. از نظر این پزشکان، در چنین شرایطی، فرد با انجام استمناء، تنش های روحی و جنسی خود را کاهش داده و از زنا و ابتلا به بیماری های مقاربت جنسی در امان می ماند.

از سوی دیگر، روانشناسان خود ارضایی را مخرب‌ترین روش تخلیه هیجانات جنسی می دانند. چرا که این عمل بیش از آنکه اعتماد به نفس جنسی فرد را بهبود بخشد، موجب تضعیف آن می شود. همچنین نوعی استرس و اضطراب را به همراه می آورد. آن‌ها بر این باورند که اغلب انسان ها در انجام خود ارضایی، پس از رسیدن به اوج لذت جنسی از عمل خود پشیمان شده و عذاب وجدان می گیرند. علاوه بر این، گاهی انجام خود ارضایی با فعالیت های روزانه و زندگی عادی انسان ها در تداخل قرار دارد که همین عامل نیز به طور مؤثری موجب ایجاد تنش‌های روحی می‌ شود.

با مواردی که گفته شد، می‌توان نتیجه گرفت که حتّی اگر تصور کنیم خود ارضایی برای بدن مفید است، می‌بایست در حد معمول صورت بگیرد. افراط در این عمل چه از نظر کمی و کیفی، عوارض متعددی به جای می گذارد و از جهات مختلف به فرد آسیب می زند.

عوارض خود ارضایی چیست؟

بر اساس آنچه که گفته شد، خود ارضایی در حدی که فرد به آن اعتیاد نداشته باشد، نمی‌تواند عوارض حاد و مشهودی به جای گذارد. اما تعدد دفعات انجام آن، زمینه برخی مشکلات را فراهم می آورد. این عوارض و پیامدهای منفی را می‌توان در چند دسته کلی بررسی نمود.

1-  زودانزالی در مردان از عوارض خود ارضایی

آیا خود ارضایی باعث زود انزالی می شود؟ بله. عموم مردان به یک روش اقدام به خود ارضایی می کنند. زمانی که این عادت به رابطه جنسی آنان نیز منتقل می شود و آن را به یک حالت روتین و تکراری در می آورد. در این صورت، می بایست طی مدت زمان بسیار کوتاه و با حالتی خاص انجام شود.

زود انزالی از عوارض خود ارضایی در مردان

 

2- دیر انزالی در زنان از عوارض خود ارضایی

خود ارضایی موجب می شود تا بانوان با نقاط تحریک پذیر بدن خود آشنا بشوند و آن را در حالتی خاص لمس کنند تا بیشترین لذت را کسب کنند. این موضوع منجر به بالا رفتن توقعات جنسی آنان می شود. طوری که اگر در آن حالت تحریک نشوند، دیگر نمی‌توانند به ارگاسم برسند. از این رو یا ارضا نمی شوند و یا با انزال دیر هنگام روبرو می‌شوند.

دیر انزالی از عوارض خود ارضایی در زنان

 

3- بالا رفتن خطر ناباروری

ترشح هورمون های جنسی بدن بر عهده غدّۀ هیپوفیز است. خود ارضایی با ایجاد نقص در این غده و ضعیف نمودن اسپرم‌ها و تغییر در شکل آن‌ها، باروری را به خطر می اندازد.

4- آسیب به نقاط جنسی و عفونت

استمنای زیاد و افراطی در زنان، موجب آسیب دیدن اعصاب کلیتوریس و مجرای ادرار، بافت اسفنجی واژینال، نقطه جی، عضله اسفنکتر و مثانه می‌شود. خود ارضایی های ناشیانه، گاه موجب از دست رفتن پرده بکارت زنان می شود. عفونت از دیگر عوارض خود ارضایی در زنان است. این کار در طولانی مدت، اندام جنسی را به ضعف و عفونت شدید مبتلا کند. در مردان نیز خود ارضایی منجر به ابتلا به بیماری پیرونی می شود. بیماری که در آن آلت مردانه منحرف و کج می شود. حتی گاهی منجر به شکستگی آلت تناسلی نیز می شود.

سرد مزاجی از عوارض خود ارضایی

زمانی که اعتیاد به خودارضایی از دوران مجردی به دوران متاهلی منتقل شود، دیگر فرصتی برای یک رابطه جنسی موفق باقی نمی ماند و رضایت زوجین از رابطه جنسی پایین می آید. همین عامل زمانی که در طولانی مدت ادامه پیدا کند، میل و غریزه جنسی زنان و مردان را کاهش می دهد. در این حالت، بروز سرد مزاجی در زنان و مردان و فاصله گرفتن همسران از یکدیگر دور از ذهن نخواهد بود.

عوارض خود ارضایی چیست؟ سرد مزاجی

 

تأثیر خود ارضایی در روحیات فرد چیست؟

عوارض خودارضایی تنها به اختلال در عملکرد جنسی محدود نمی شود. حتی با تصور اینکه ممکن است این عمل از دیدگاه علمی مضر نباشد، عموم افراد پس از انجام آن احساس گناه می کنند. چرا که باورهای دینی، فرهنگی و اجتماعی، این موضوع را رد کرده و ناپسند می دانند.

اساساً افرادی که بیش از حد استمناء دارند، با استرس و اضطرابی بیشتری دست و پنجه نرم می کنند و از اعتماد به نفس کمتری برخوردار هستند. احساس گناهی که از بعد از این کار حاصل می شود، موجب تشدید این حالت روحی می شود و فرد نسبت به خود و عملی که انجام داده منزجر و متنفر می سازد. از این رو، اینگونه افراد رفته رفته تمرکزشان را از دست داده، منزوی و افسرده می شوند و سعی می کنند از حضور در جمع خودداری کنند.

اما مهم ترین پیامد روحی و روانی خود ارضایی، در شکل گیری اعتیاد و وابستگی به آن است. از آنجایی که لذت خودارضایی از طریق دو هورمون دوپامین و اندورفین در مغز ایجاد می شود، این عمل می تواند تا مزر اعتیاد پیش برود. طوریکه وابستگی به خود ارضایی و انجام بیش از حد آن، موجب ترشح بیشتر و بیشتر این دو هورمون می شود.

 مشابه آنچه در اعتیاد به مواد مخدر رقم می خورد، روزی می رسد که اثر این دو هورمون کمرنگ شده و فرد برای کسب حس روزهای اولی، بیش از قبل خود ارضایی می کند. گرفتاری در این منجلاب، موجب از دست رفتن موقعیت های شغلی، تحصیلی و اختلال در ایجاد ارتباط با دیگران می شود. شما با اعتیاد به خود ارضایی، کارآیی مطلوب خود را در اجتماع و خانواده از دست می دهید و به شکل قابل توجهی تنها می مانید.

تأثیر خود ارضایی در روحیه افراد چیست؟

 

تأثیر خود ارضایی در عملکرد جنسی چیست؟

ارضای کامل فرد، زمانی رخ می دهد که سیستم جنسی او عملکرد طبیعی خود را حفظ کرده باشد. این در حالیست که خود ارضایی می تواند چرخه طبیعی رابطه جنسی را با اختلال روبرو کند. چرا که مغز شما به انجام این کار عادت کرده و اینطور برداشت می کند که تنها در این حالت می تواند لذت جنسی رقم بخورد. از این رو، شما در حین رابطۀ زناشویی تحریک نمی‌شوید و یا در صورت تحریک، به ارضای کامل نمی رسید. خودارضایی با ایجاد عوارض متعدد، سیستم جنسی فرد را مختل می کند.

آثار خود ارضایی در فیزیک و جسم فرد چیست؟

مسلماً تاکنون متوجه شدید که آیا خود ارضایی ضرر دارد؟ و یا خیر. بد نیست در این بین به ضرر جسمانی خود ارضایی نیز اشاره کنیم.

به طور معمول تشکیل مایع منی در بدن، مستلزم تأمین مواد معدنی، پروتئین و مواد غذایی سالم و مقوی است. در خود ارضایی های مکرر، بدن برای تأمین مایع منی و انرژی از دست رفته، از مواد غذایی موجود در عضلات استفاده می کند. عضلاتی مانند چشم، مغز و قلب. در این حالت اختلال در دید، ریزش مو، تحلیل اندام هایی همچون قلب و مغز بعید نیست.

کاهش سلامتی استخوان ها، از دیگر عوارض جسمانی است که در خود ارضایی های مکرر رخ می دهد. بخش مهمی از مواد استخوان که شامل فسفر، مواد معدنی و کربن است، در طول خود ارضایی از دست می رود. در صورتی که بدن قادر به تأمین انرژی مورد نیاز برای خود ارضایی را نداشته باشد، به طور حتم سطح سلامتی فرد کاهش یافته و با خطرات جدی تری روبرو خواهد شد.

آیا خود ارضایی باعث لاغری می شود؟

این کار می تواند منجر به لاغری شود. اما به طور حتم این تغییر سایز، با تحلیل رفتن بافت های سالم بدن رخ می دهد و تضعیف بدن را به همراه دارد. تغییر چهره با کوچک شدن گونه ها و لکه های پوستی مانند آکنه های شدید، اختلال در قاعدگی زنان، لرزش دست، بروز خستگی های شدید، درد در ناحیه شانه، کمر و پاها، کاهش اشتها و اختلال در خواب، از دیگر عوارض جسمانی خود ارضایی است.

حکم خود ارضایی چیست ؟

اساساً نگرش های مختلفی نسبت به عمل استمناء وجود دارد. به طور کلی، می توان گفت عموم مذاهب این عمل را نهی کرده و آن را نوعی طغیان جنسی معرفی نموده اند. این در حالیست که علم پزشکی و روانشناسی دیدگاه های متفاوتی نسبت به این موضوع دارند. در هر صورت ممکن است سؤالاتی در ذهن شما نقش بسته باشد. اینکه خود ارضایی چه حکمی دارد؟ آیا خود ارضایی روزه را باطل می کند؟ و یا اینکه خود ارضایی غسل دارد؟

خود ارضایی در اسلام، یک گناه کبیره به شمار می‌رود. امامان این عمل را به واسطه عوارض جسمانی و روانی و آسیب‌های دنیوی و اخروی که بر جای می گذارد، نهی کرده‌اند.

در پاسخ به سؤالات شرعی ذکر شده باید بدانید، اولاً خود ارضایی یکی از مبطلات روزه به حساب می‌آید و فرد مسلمانی که روزه گرفته است، نباید در طول این مدت اقدام به تحریک خود کند. از دیدگاه اسلام، هر عملی که منجر به خارج شدن مایع منی شود، نیاز به غسل دارد. لذا واضح است که پس از استمناء، غسل واجب است.

نتیجه گیری

استمناء نمی تواند برای تمام افراد مفید واقع شود. اگر شما نیز پس از انجام این عمل، بیش از اینکه متوجه تخلیه هیجانات خود شوید، احساس گناه و شرمساری می کنید، می بایست نسبت به ترک این عمل اقدام کنید. چرا که این حالات روحی در کنار اعتیاد به استمناء، آینده شغلی، تحصیلی و زندگی زناشویی را به مخاطره می اندازد.

 

تماس-با-مشاوران-هما-مشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 - امتیاز میانگین: 5]
Summary
خود ارضایی چیست و چه عوارضی دارد؟
Article Name
خود ارضایی چیست و چه عوارضی دارد؟
Description
خود ارضایی چیست؟ یک روش نادرست جهت برانگیختگی جنسی و ایجاد لذت، بدون حضور شریک جنسی است. زود انزالی در مردان و دیر انزالی در زنان از عوارض خود ارضایی است.
Author
Publisher Name
همامشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما