عوارض افسردگی جنسی چیست و چگونه پدیدار میشود؟

افسردگی جنسی به چه نوع افسردگی گفته می شود؟

میل جنسی در مغز پرورش داده می شود و اندام های جنسی برای تقویت میل جنسی و همچنین تغییرات جریان خون لازم برای عمل جنسی ، به مواد شیمیایی موجود در مغز اعتماد می کنند. وقتی افسردگی باعث اختلال در این مواد شیمیایی مغزی شود ، فعالیت جنسی را دشوارتر می کند. این ممکن است در بزرگسالان مسن که قبلاً گاهی اوقات با اختلالات عملکرد جنسی مشکل داشته اند ، بدتر باشد. هر گونه نگرش پر استرس بر افسردگی جنسی در مغز تاثیر میگذارد.

چندین مطالعه تحقیقاتی به بررسی ارتباط و همپوشانی بین میل جنسی پایین و افسردگی پرداخته است.مقاله ای در مجله روانپزشکی بالینی نشان داد که حدود 40 درصد از زنان مبتلا به اختلال جنسی نیز افسردگی را تجربه می کنند.میل جنسی کم میتواند بهداشت روانی افراد را هم به سمت خاموشی سوق دهد و گاه تا افسردگی فرد پیش می رود.

فقط خود افسردگی نیست که ممکن است در سلامت جنسی تداخل ایجاد کند. در حقیقت ، داروهای ضد افسردگی – رایج ترین روش های درمانی پزشکی برای افسردگی – اغلب می توانند عوارض جانبی ناخواسته جنسی داشته باشند.

در اغلب اوقات بیشتر ذهنیت افراد در موضوع افسردگی به مسائل روحی و روانی پیوند داده میشود اما غافل از آنکه یکی از فراگیرترین دلایلی که به افسردگیهای مزمن هم ختم میشود رها کردن و بی اهمیتی و بی توجهی خواسته یا ناخواسته زنان و مردان به مسائل جنسی میباشد ( بی اشتهایی جنسی)

به دلیل عدم آگاهی وگاه خجالتهای فرهنگی و محیطی، سکسولوژی دربعضی کشورها از  یک فقر و گرسنگی فرهنگی رنج میبرد .شاید نیاز جنسی به اندازه نیاز به آب وغذا نباشد اما کمتر از آن هم نیست.

افسردگی جنسی در واقع به نوعی خفگی جسمی و روحی و به آتش کشیدن مزرعه بزرگ زراعی جنسی است.این مزرعه در صورت نرسیدن به آن قطعا به یک خشکسالی چندین ساله ویا مادام العمر(افسردگی) ختم خواهد شد.

وقتی که زن یا مرد جوان یا پیر فرقی نمی کند تا زمانیکه هورمونهای جنسیشان فعال میباشد در واقع توانایی حرکت کردن ،میل داشتن ، انگیزه و ارتباط برقرار کردن وجود دارد این میسر نمی شود جز با پاسخ مناسب دادن به غرایز جنسی. هر گونه کوتاهی ،کنار گذاشتن ولذت نبردن در این امر مهم، در واقع گوشه گیری و انزوا و افسردگی جنسی را رقم میزند.

این مقاله برای درمان افسردگی شما موثر است: غذاهایی که در درمان افسردگی موثر هستند

در مواردی افسردگی جنسی در واقع فرار کردن از ناتوانیهای جنسی ای بوده که بعضا ریشه در محیط پیرامونی و فرهنگی جامعه شخص داشته است. ودرمان نکردن آن مساوی است با ازدحام بی انگیزگیهای رفتاری وگوشه گیری و انزوای شخصیتی.

علائم افسردگی جنسی در زنان و مردان

زن و مرد هر دو به دلیل افسردگی می توانند در هنگام شروع و در زمان لذت بردن از رابطه جنسی دچار مشکل بشوند. با این وجود، تفاوت هایی در نحوه تأثیر افسردگی بر زنان و مردان وجود دارد.

زنان

طبق گفته NIMH، میزان افسردگی در زنان به دلیل تغییرات هورمونی بالاتر است. به همین دلیل ممکن است خطر افسردگی زنان در دوران زیر افزایش یابد:

 • قبل و در دوران قاعدگی
 • بعد از زایمان
 • هنگام مشکلات در کار، خانه و زندگی خانوادگی
 • در طول یائسگی

با افزایش سن، عوامل جسمی می توانند رابطه جنسی را کمتر لذت بخش کنند (و حتی گاهی دردناک). با تغییر در دیواره واژن فعالیت جنسی ناخوشایند می شود. همچنین، سطح پایین تر استروژن می تواند روانکاری طبیعی را مختل کند.فرد افسرده خودش را برای شریک جنسی خود جذاب نمی داند.

همچنین گاهی اوقات بعضی زنان به دلایل طبع سرد و یا تغییرات هورمونی هیچگونه علایم سکسی از خودشان نسبت به همسرشان نشان نمیدهند وحتی در صورت درخواست همسر بی پروا آنرا رد میکنند

مردان

مردان نیز به احتمال زیاد علاقه سکسی خود را در هنگام افسردگی از دست می دهند. این همچنین می تواند به این معنی باشد که مردان ممکن است فعالیت جنسی را جذاب نبینند. اضطراب، اعتماد به نفس پایین و احساس گناه دلایل شایع اختلال نعوظ است. اینها همه علائم افسردگی است اما چنین مواردی می تواند به طور طبیعی با استرس و سن بروز کند.

در مردان، داروهای ضد افسردگی به طور مستقیم با ناتوانی جنسی ارتباط دارند. همچنین ممکن است ارگاسم تأخیر یا انزال زودرس رخ دهد.در هر دو زن و مرد، داشتن مشکل در سلامت جنسی می تواند احساس بی ارزشی و سایر علائم افسردگی را بدتر کند. این به نوبه خود می تواند باعث بدتر شدن افسردگی و اختلال عملکرد جنسی شود.

چه چیزی باعث افسردگی جنسی در افراد می شود؟

عوامل خطر افسردگی و کم میلی جنسی 

 • عوامل خطر افسردگی و کم میلی جنسی شامل حوادث استرس زا زندگی مانند: طلاق یا از دست دادن شغل است.
 •  عوامل استرس زای رابطه مداوم نیز یک عامل خطر است.
 • سوء مصرف الکل ، مواد مخدر یا هر دو نیز با افزایش خطر ابتلا به میل جنسی پایین و افسردگی همراه است.

انواع نگرشها نسبت به مبتلاشدن به افسردگی جنسی 

در افسردگی جنسی چند گونه نگرش وجود دارد، عده ای با نبود مسائل سکسولوژی در پی در خواستهای مکرر کم کم از مسائل سکسی فاصله میگیرن ونگاهشان به این مقوله مهم نفرت انگیز میشود در واقع عدم پاسخگویی مناسب به مسائل جنسی به بی اشتهایی جنسی ختم میشود. البته این نگرش با تغییرات رفتاری و محیطی برگشت پذیر میباشد.

نگرشی دیگر آنگونه است که عده ای بخاطر شرایط فیزیولوژیکی خاصی که دارند دچار افسردگی میشوند مشکلات جنسی ایشان بعد از افسردگی ایجاد می شودوعده ای هم بواسطه میل جنسی کم افسردگی می گیرند در واقع مسائل جنسی باعث افسردگی این افراد شده است.

لذا افسردگی جنسی یا بخاطر عدم رفتار و عملکرد مناسب به زنگهای سکسی پی در پی و مورد نیاز است و یا مربوط به مبتلا شدن به افسردگی ای هست که روی مسائل جنسی تاثیر میگذارد که به افسردگی جنسی هم نیز ختم میشود.

 تاثیر افسردگی بر رابطه جنسی 

 تاثیرگذاری افسردگی  بر جنسیت محتمل است. این کار با مواد شیمیایی مغز به نام انتقال دهنده های عصبی آغاز می شود. هنگامی که مغز شما فکر می کند، بدن شما با افزایش جریان خون به اندام های جنسی واکنش نشان می دهد. افزایش جریان خون باعث تحریک از طریق نعوظ یا روان سازی واژن می شود. در فرد مبتلا به افسردگی، مواد شیمیایی مرتبط با جنسیت تعادل ندارند. در نتیجه، میل جنسی کم می شود یا از بین می رود. سطح پایین برخی از این مواد شیمیایی نیز می تواند احساسات لذت بخشی را مختل کند.

آیا داروهای ضد افسردگی باعث از بین رفتن انگیزه جنسی می شوند؟

داروهای ضد افسردگی با تغییر در عملکرد مواد شیمیایی مغز (انتقال دهنده های عصبی) به تقویت خلق و خو در افراد مبتلا به افسردگی کمک می کنند. اما همین مواد شیمیایی در پاسخ جنسی نقش دارند. داروهای ضد افسردگی بر مسیرهای عصبی تأثیر می گذارند که پاسخ جنسی را تنظیم می کنند و به طور بالقوه باعث اختلال عملکرد جنسی می شوند. عوارض جانبی ضد افسردگی جنسی گاهی اوقات با افزایش دوز دارو افزایش می یابد. همچنین از داروهای ضد افسردگی که روی سروتونین تأثیر می گذارند برای درمان انزال زودرس در مردان استفاده می شود.

برای شناخت روش های برخورد با همسر افسرده در کمک به درمان آن کلیک کنید.

چه نوع مشکلات جنسی با داروهای ضد افسردگی همراه است؟

مشکلات جنسی با داروهای ضد افسردگی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ناتوانی در شروع رابطه جنسی یا لذت بردن از آن
 • اختلال نعوظ ED   یا تاخیر در انزال برای مردان
 • کاهش میل جنسی
 • ناتوانی در رسیدن به ارگاسم

 راههای درمان افسردگی جنسی 

ساندرا کارون-سکس تراپیست واستاد روابط خانواده دردانشگاه مین آمریکا اعتقاد دارد که با عملکرهای صحیح می توان به این مهم رسید چند راهکار ایشان برای درمان افسردگی جنسی :

 • ریشه یابی مشکلات
 • داروهای ضد افسردگی عوارض جانبی بسیار زیادی دارند که مهمترین آنها تاثیر مستقیم بربی اشتهایی جنسی است انتخاب یک راه درست اما در مدت زمانی طولانی تر میتواند بر این مشکل فائق آمد.
 • درمان شناختی رفتاری روشی غیر دارویی برای درمان افسردگی جنسی است که علارغم زمان طولانی درمان نتایج قابل قبولی دارد.
 • کاهش استرس بسیار بسیار در جریان تکانشهای جنسی موثر است.
 • افزایش و بالا بردن کارایی قلب با ورزش روزانه تقریبا نیم ساعت بر رفتارهای جنسی زناشویی تاثیر گذار است.
 • از حس لامسه ودستها نهایت استفاده را ببرید.یکی از بزرگترین جنبه های نزدیکی تماس بدنی است.
 •  در آغوش گرفتن،لمس کردن و ماساژدادن از راههای مقابله به بی انگیزگی جنسی است.
 • با پزشک معالجتان ارتباط بیشتری داشته باشید.

از آنجا که مسائل جنسی یکی از مهمترین موضوعات حال حاضر جهان میباشد و همچنین یکی از عوامل اصلی پایداری یک زندگی متعادل است بینش و نگرشی خاص در این رابطه را میطلبد لذا ما در مرکز مشاوره هما میتوانیم با ارائه مشاوره افسردگی تخصصی و اصولی در این حوزه  شما را در جهت برون رفت از این بیماری به ظاهر ساده اما بسیار خطرناک یاری نماییم.

 

 • میل جنسی در کجا پرورش داده می شود؟
 • یکی از فراگیرترین دلایلی که به افسردگیهای مزمن هم ختم میشود چیست؟
 • علائم افسردگی جنسی در زنان چگونه است؟
 • آیا داروهای ضد افسردگی باعث از بین رفتن انگیزه جنسی میشوند؟
 • چه نوع مشکلات جنسی با داروهای ضد افسردگی همراه است؟
 • علائم افسردگی جنسی درمردان چگونه است؟

برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور