توهم خیانت همسر و راه های درمان آن

توهم خیانت همسر و راه های درمان آن

«توهم خیانت همسر» شک و سوءظنی است که موجب می‌شود فرد رفتاری کنترل‌گر به خود بگیرد. بهترین درمان این توهم، برطرف کردن سوء تفاهم‌ها و مراجعه به روانشناس ماهر است. شکل‌گیری چنین افکاری دلایل مختلفی دارد. اما خواه این دلایل موجه باشد خواه غیر موجه، در طولانی مدت ملکه ذهن می‌شود و ممکن است مشکلاتی را با خود به همراه آورد. اگر این اختلال، از سوی زوجین جدی گرفته نشود، می‌تواند رابطه عاطفی و جنسی‌شان را تحت تأثیر قرار دهد. هیچ چیز بدتر از این نیست که دائماً نسبت به همسر خود نگرش منفی داشته باشید و نتوانید به او اعتماد و اطمینان کنید.

پیمان شکنی همسر؛ توهم یا واقعیت؟

شک و سوءظن، موجب می شود تا افراد رفتارهای کنترل‌گرانه به خود گیرند. طوری که سعی می‌کنند همسر خود را سؤال پیچ کنند و به نحوی سر از کار او در آورند. واضح است که این رفتارهای آزار دهنده، هم شما را اذیت می‌کند و هم همسرتان را ملول و خسته می‌سازد.

اما آیا تصور شما نسبت به پیمان‌شکنی همسرتان درست است یا توهمی بیش نیست؟ آیا این افکار مربوط به برداشت‌هایی است که شما از رفتار همسر خود دارید؟ شما او را در حال پچ پچ با گوشی می‌بینید و تصور می کنید در حال صحبت با معشوقه‌اش است و یا اینکه رد پای یک دوست از نوع جنس مخالف را در پیام‌های همسرتان می بینید. این مسائل نباید شما را مجاب کند که همسرتان در حال خیانت است. در بسیاری مواقع، اختلاف با همسر و دیگر اتفاقات غیرمنتظره و ناراحت کننده، از سوء تفاهم‌ها و سوء تعبیرهای زوجین منشاء می گیرد.

مسلّماً بین توهم خیانت همسر و خیانت واقعی، یک دنیا فاصله است. شک و سوء ظن می‌تواند احساس مثبت شما به زندگی مشترک را نابود کرده و خواب و خوراک را به شما حرام کند. از طرفی ممکن است پافشاری نسبت به خیانتی که رخ نداده و اتهام‌های بی‌پایه و اساس، همسرتان را بیشتر به سمت خیانت‌های عاطفی و جنسی سوق دهد. اگر مدت زمان طولانی است که نتوانسته‌اید مدرک واقعی و منطقی برای خیانت همسرتان پیدا کنید و این مسئله منجر به متلاشی شدن بنیان خانواده شما شده است، باید در افکار خود بازبینی کنید.

توهم خیانت همسر را چگونه درمان کنیم؟

دلایل توهم خیانت همسر چیست؟

بهتر است پیش از هر چیز به دنبال ریشه توهم و سوءظن‌های خود باشید. بی اعتمادی به همسر و توهم خیانت او، مسئله‌ای نیست که یک روزه شکل بگیرد. پس بهتر است به این موضوع عمیق فکر کنید و علت آن را در گذشته‌های دور جستجو کنید.

1- تجربه خیانت در گذشته

افرادی که با داشتن رابطه دوستی قبل از ازدواج، از دوست خود خیانت دیده‌اند، در زندگی زناشویی حساس‌ترخواهند شد. همچنین، کسانی که والدین‌شان با این معضل درگیر بوده‌اند، ممکن است حساس‌تر شوند. این حساسیت سبب می‌شود تا هر حرکت شک برانگیزی که از سوی همسرشان سر بزند، توهمی بیهوده در ذهن ایجاد کند.

توهم خیانت همسر بعلت تجربه خیانت در گذشته

 

2- ترس از دست دادن همسر و طرد شدن از سوی او

این موضوع نیز می‌تواند دلیل دیگری برای بروز توهم خیانت باشد. زمانی که یک فرد نسبت به همسر خود احساس مالکیت داشته باشد و به او وابستگی عمیق پیدا کند، نسبت به او رفتارهای کنترل گرانه عمل می کند.

3- فقدان اعتماد بنفس

تفکرات غلطی که به دلیل کمبود اعتماد بنفس در برخی افراد شکل می‌گیرد، زمینه توهم را فراهم می کند. اگر دائماً به خود تلقین کنید که لیاقت داشتن یک رابطه پایدار و ماندگار را ندارید، به اختلال شک و سوء ظن‌های افراطی دچار خواهید شد.

4- روابط عاطفی کمرنگ از دلایل توهم خیانت همسر

زوجی که از روابط عاطفی و جنسی خود رضایت کامل ندارند، به طور شک نسبت به یکدیگر دل‌سرد و نا امید می‌شوند. در این بین ممکن است یکی از این دو نفر تصور کند همسرش خارج از خانه، ارتباطات فرازناشویی دارد و از سوی فرد دیگری تأمین می شود.

علت توهم خیانت همسر؛ روابط عاطفی کمرنگ

 

5- وجود اختلالات روحی و روانی

در برخی افراد، اختلال وسواس در قالب توهم خیانت نمود پیدا می کند. زمانی که فرد به طور وسواس گونه‌ای همسر خود را کنترل می کند و دائماً او را در حال خیانت تصور می کند، از وجود اختلال شخصیت پارانویا رنج می‌برد. چنین حالتی بسیار جدی‌تر است.

6- مصرف مواد توهم زا

استعمال دخانیات، به ویژه ماده مخدر شیشه، منجر به ایجاد توهم در مصرف کننده می‌شود. عموم این افراد نسبت به رفتارهای ساده حساس اند و زمانی که دچار سوءتفاهم می شوند، آن را به خیانت همسرشان مرتبط می کنند. 

راه های درمان توهم خیانت همسر

توهم خیانت همسر یک موضوع رنج‌آور است که به مرور سیستم عصبی و روان بیمار را نابود می‌کند. اگر با چنین فردی در ارتباط هستید، با پذیرش اینکه او دچار توهم است، سعی در درمان بیماری کنید. افراد متوهم که تصور می‌کنند همسرشان بی‌وفایی کرده است، در مسیر درمان این اختلال، به شدت نیازمند یک همراه هستند. بی‌توجهی به اینگونه افراد و ادامه دادن روال عادی زندگی، به بیماری آن‌ها دامن می زند و مشکلات بزرگتری ایجاد می‌کند.

1- از یک مشاوره و روانشناس کمک بگیرید

بهتر است به جای اینکه از همسرتان به خاطر توهماتش ناراحت شوید، او را به حضور در جلسات مشاوره تشویق و ترغیب کنید. یک روانشناس ماهر، بدون اینکه مشکل شما را قضاوت کند و یا به دنبال مقصر باشد، آن را حل و فصل می کند.

2- موارد مشکوک را رفع کنید

در قدم بعدی تمام مسائل مشکوک و شک برانگیز را حذف کنید. درمان توهم خیانت همسر بدون شفاف‌سازی، امکان پذیر نیست. شما می توانید مسائل حساسیت آفرین را با راهکارهای ساده حل کنید. مثلاً می‌توانید برای مدتی گوشی خود را به همسرتان بسپارید و یا رفت و آمد هایتان را کنترل شده ادامه دهید. ممکن است این روش در ابتدای کار کمی سخت و خسته کننده به نظر برسد. اما یقین داشته باشید علاج کار در شفاف سازی است.

3- علت ماجرا را جویا شوید

طبیعتاً زمانی که بدانید علت شک‌های همسرتان چیست، راحت‌تر می‌توانید مشکل را حل کنید. اینکه همسرتان ذاتاً شکاک است و یا رفتارهای شما این حس را در او پررنگ ساخته، به شما در مسیر درمان کمک می کند.

4- تلافی نکنید

بهتر است در شرایطی که مورد اتهام قرار می‌گیرید، آرامش خود را حفظ کنید و احساسات منفی را کنترل کنید. کافیست با خونسردی جواب سؤال‌های همسرتان را بدهید و حالت تدافعی به خود نگیرید.

راه های درمان توهم خیانت همسر را بشناسید

مسیر درمان توهم خیانت همسر ممکن است سخت و پیچیده به نظر برسد. اما به طور حتم می‌توان آن را با کمی حوصله و بهره‌گیری از علم روانشناسی درمان کنید. کافیست همواره در کنار همسرتان باشید و در طول فرآیند درمان او را همراهی کنید. باور داشته باشید که هیچ چیز به اندازه محبت و عشق نمی‌تواند به زندگی مشترک شما که در حالت تزلزل و فروپاشی قرار گرفته است کمک کند.

اگر در این زمینه سؤالی داشته یا نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید با متخصصان ما در مجموعه هما مشاور ارتباط  برقرار کنید. ما به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری در خدمت شما هستیم. همچنین اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، در قسمت دیدگاه، آن را با ما و دیگر گاربران به اشتراک بگذارید.

 

تماس-با-مشاوران-هما-مشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 2 - امتیاز میانگین: 5]
Summary
توهم خیانت همسر و راه های درمان آن
Article Name
توهم خیانت همسر و راه های درمان آن
Description
توهم خیانت همسر، شک و سوءظنی است که موجب می‌شود فرد رفتاری کنترل‌گر به خود بگیرد. بهترین درمان توهم خیانت همسر، برطرف کردن سوء تفاهم‌ها و مراجعه به روانشناس ماهر است.
Author
Publisher Name
هما مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما