میتونم کمکتون کنم؟

توهم خیانت همسر و راه های درمان آن

توهم خیانت همسر و راه های درمان آن

«توهم خیانت همسر» دلایل مختلفی دارد. اما خواه این دلایل موجه باشد خواه غیر موجه، در طولانی مدت ملکه ذهن می شود و ممکن است مشکلاتی را با خود به همراه آورد. اگر این اختلال، از سوی زوجین جدی گرفته نشود، می‌تواند رابطه عاطفی و جنسی آنان را تحت تأثیر قرار دهد. هیچ چیز بدتر از این نیست که دائماً نسبت به همسر خود نگرش منفی داشته باشید و نتوانید به او اعتماد و اطمینان کنید. بررسی توهم خیانت همسر و راه‌های درمان آن، می تواند به طور مؤثری نگرش شما را تغییر داده و متحول کند.

خیانت همسر؛ توهم یا واقعیت؟

شک و سوءظن، موجب می شود تا افراد رفتاری کنترل‌گر به خود بگیرند. طوری که سعی می کنند همسر خود را سؤال پیچ کنند و به نحوی سر از کار او در آورند. واضح است که اینگونه رفتارهای آزار دهنده هم شما را اذیت می کند و هم همسرتان ملول و خسته می سازد.

اما آیا تصور شما نسبت به خیانت همسرتان درست است یا توهمی بیش نیست؟ آیا این افکار مربوط به برداشت هایی است که شما از رفتار همسر خود دارید؟ شما او را در حال پچ پچ با گوشی می بینید و تصور می کنید در حال صحبت با معشوقه‌اش است و یا اینکه رد پای یک دوست از نوع جنس مخالف را در پیام‌های همسرتان می بینید. این مسائل نباید شما را مجاب کند که همسرتان در حال خیانت است. بهتر است بدانید بسیاری از اتفاقات غیرمنتظره و ناراحت کننده از سوءتفاهم ها و سوءتعبیر های زوجین نشأت می گیرد.

خیانت همسر؛ توهم یا واقعیت؟

 

مسلّماً بین توهم خیانت همسر با خیانت واقعی، یک دنیا فاصله است. شک و سوء ظن می تواند احساس مثبت شما به زندگی مشترک را نابود کرده و خواب و خوراک را به شما حرام کند. از طرفی ممکن است پافشاری نسبت به خیانتی که رخ نداده و اتهام های بی پایه و اساس، همسرتان را بیشتر به سمت خیانت های عاطفی و جنسی سوق دهد. اگر مدت زمان طولانی است که نتوانسته اید مدرک واقعی و منطقی برای خیانت همسرتان پیدا کنید و این مسئله منجر به متلاشی شدن بنیان خانواده شما شده است، باید در افکار و نگرش های خود بازبینی کنید.

دلایل توهم خیانت همسر چیست؟

بهتر است پیش از هر چیز به دنبال ریشه توهم و سوءظن های خود باشید. توهم خیانت همسر مسئله ای نیست که یک روزه شکل بگیرد و زندگی زناشویی را نابود کند. پس بهتر است به این موضوع عمیق فکر کنید و علت آن را در گذشته های دور جستجو کنید.

1- تجربه خیانت در گذشته

اساساً افرادی که با داشتن رابطه دوستی قبل از ازدواج، از دوست خود خیانت دیده‌اند، در زندگی زناشویی حساس‌ترخواهند شد. همچنین، کسانی که والدین‌شان با این معضل درگیر بوده اند، ممکن است حساس‌تر شوند. این حساسیت سبب می شود تا هر حرکت شک برانگیزی که از سوی همسرشان سر بزند، توهمی بیهوده در ذهن ایجاد شود.

توهم خیانت همسر بعلت تجربه خیانت در گذشته

 

2- ترس از دست دادن همسر و طرد شدن از سوی او

این موضوع نیز می تواند دلیل دیگری برای بروز توهم خیانت باشد. زمانی که یک فرد نسبت به همسر خود احساس مالکیت داشته باشد و به او وابستگی عمیق پیدا کند، نسبت به او رفتارهای کنترل گرانه عمل می کند.

3- فقدان اعتماد بنفس

تفکرات غلطی که به دلیل کمبود اعتماد بنفس در برخی افراد شکل می گیرد، زمینه توهم خیانت همسر را فراهم می کند. اگر دائماً به خود تلقین می کنید که لیاقت داشتن یک رابطه پایدار و ماندگار را ندارید، به اختلال شک و سوء ظن های افراطی مبتلا می شوید.

4- روابط عاطفی کمرنگ از دلایل توهم خیانت همسر

زوجی که از روابط عاطفی و جنسی خود رضایت کامل ندارند، به طور شک نسبت به یکدیگر دل‌سرد و نا امید می شوند. در این بین ممکن است یکی از این دو نفر تصور کند همسرش خارج از خانه، ارتباطات فرازناشویی دارد و از سوی فرد دیگری تأمین می شود.

علت توهم خیانت همسر_ روابط عاطفی کمرنگ

 

5- وجود اختلالات روحی و روانی

در برخی افراد، اختلال وسواس در قالب توهم خیانت نمود پیدا می کند. زمانی که فرد به طور وسواس گونه‌ای همسر خود را کنترل می کند و دائماً او را در حال خیانت تصور می کند، از وجود اختلال شخصیت پارانویا رنج می برد. چنین حالتی بسیار جدی‌تر است.

6- مصرف مواد توهم زا

استعمال مواد مخدر، به خصوص شیشه، منجر به ایجاد توهم در مصرف کننده می‌شود. عموم این افراد نسبت به رفتارهای ساده حساس اند و زمانی که دچار سوءتفاهم می شوند، آن را به خیانت همسرشان مرتبط می کنند. 

راه های درمان توهم خیانت همسر

همانطور که گفته شد، توهم خیانت همسر یک موضوع رنج آور است که به مرور سیستم عصبی و روان بیمار را نابود می کند. توصیه می کنیم اگر با چنین فردی در ارتباط هستید، با پذیرش اینکه او دچار توهم است، سعی در درمان بیماری کنید. افراد متوهم که تصور می کنند همسرشان به او خیانت کرده است، در مسیر درمان این اختلال، به شدت نیازمند یک همراه هستند. بی توجهی به اینگونه افراد و ادامه دادن روال عادی زندگی، به بیماری آنان دامن می زند و مشکلات بزرگتری ایجاد می کند.

1- از یک مشاوره و روانشناس کمک بگیرید

بهتر است به جای اینکه از همسرتان به خاطر توهماتش ناراحت شوید، او را به حضور در جلسات مشاوره تشویق و ترغیب کنید. یک روانشناس ماهر، بدون اینکه مشکل شما را قضاوت کند و یا به دنبال مقصر باشد، آن را حل و فصل می کند.

2- موارد مشکوک را رفع کنید

در قدم بعدی تمام مسائل مشکوک و شک برانگیز را حذف کنید. درمان توهم خیانت همسر بدون شفاف سازی، امکان پذیر نیست. شما می توانید مسائل حساسیت آفرین را با راهکارهای ساده حل کنید. مثلاً می‌توانید برای مدتی گوشی خود را به همسرتان بسپارید و یا رفت و آمد هایتان را کنترل شده ادامه دهید. ممکن است این روش در ابتدای کار کمی سخت و خسته کننده به نظر برسد. اما یقین داشته باشید علاج کار در شفاف سازی است.

راه های درمان توهم خیانت همسر چیست؟

 

3- علت ماجرا را جویا شوید

طبیعتاً زمانی که بدانید علت شک های همسرتان چیست راحت تر می توانید مشکل را حل کنید. اینکه همسرتان ذاتاً شکاک است و یا رفتارهای شما این حس را در او پررنگ ساخته، به شما در مسیر درمان کمک می کند.

4- تلافی نکنید

بهتر است در شرایطی که مورد اتهام قرار می گیرید، آرامش خود را حفظ کنید و احساسات منفی را کنترل کنید. کافیست با خونسردی جواب سؤال های همسرتان را بدهید و حالت تدافعی به خود نگیرید.

نتیجه گیری

مسیر درمان توهم خیانت همسر ممکن است سخت و پیچیده به نظر برسد. اما به طور حتم می توان آن را با کمی حوصله و بهره گیری از علم روانشناسی درمان کنید. کافیست همواره در دسترس همسرتان باشید و در طول فرآیند درمان با او همراه باشید. باور داشته باشید که هیچ چیز به اندازه محبت و عشق نمی تواند به زندگی مشترک شما که در حالت تزلزل و فروپاشی قرار گرفته است کمک کند.

نویسنده مقاله: سمیه کریمی

ویرایش و سئو مقاله: سحر کوه فر

تماس-با-مشاوران-هما-مشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 - امتیاز میانگین: 0]
Summary
توهم خیانت همسر و راه های درمان آن
Article Name
توهم خیانت همسر و راه های درمان آن
Description
توهم خیانت همسر، شک و سوءظنی است که موجب می‌شود فرد رفتاری کنترل‌گر به خود بگیرد. بهترین درمان توهم خیانت همسر، برطرف کردن سوء تفاهم‌ها و مراجعه به روانشناس ماهر است.
Author
Publisher Name
همامشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما