تست های پیش از ازدواج

تست ازدواج

بر اساس آمارهای ارائه شده از سازمان ثبت احوال کشور، تعداد ازدواج‌های ثبت شده حدود سه برابر طلاق است. متوسط عمر زندگی‌هایی که به طلاق منجر می‌شود حدود 9 سال شده است. از این رو تست های پیش از ازدواج از اهمیت بالایی جهت شناخت همسر آینده و انتخاب درست، برخوردارند. با ما همراه باشید تا در ادامه بپردازیم به اینکه قبل از ازدواج چه باید بدانیم و چکار کنیم؟

تست های پیش از ازدواج چیست؟

شاید در حال حاضر همه چیز در روابط شما عالی است و شما حتی نمی‌توانید تصور کنید که ممکن باشد در آینده مشکلی برایتان پیش بیاید. متاسفانه همیشه اینگونه نیست. بسیاری از ازدواج‌ها شروع بسیاری خوبی داشته‌اند اما با به وجود آمدن مشکلات در زندگی روابط نیز دچار مشکل وحتی شکست و یا طلاق شده است. تست‌های پیش از ازدواج به افراد کمک می‌کند تا یکدیگر را قبل از روز عروسی بهتر بشناسند. همچنین ازدواج آنها قوی تر شده و در برابر مشکلاتی که در زندگی برایشان به وجود می‌آید اغلب سخت تر شکست خواهند خورد.

 

تست های ازدواچ

انواع تست های پیش از ازدواج

برای برخی از افراد سئوال است که پیش از ازدواج در مورد چه مسائلی صحبت کنیم؟ تا شناخت بیشتری بر روی یکدیگر پیدا کنیم. تصور کنید مردی سختگیر و منطقی با زنی با شور و نشاط و احساسی ازدواج کنند، در زندگی به مشکلات بسیاری برخورد خواهند کرد. از این رو به جهت شناخت انواع تیپ‌های شخصیتی و میزان تفاهم آنها با یکدیگر است که انواع تست های روانشناسی در دنیا ابداع و انجام می‌شود. تا فرد شناختی بر روی نوع شخصیت و رفتار همسر خود در آینده و حتی شناخت خود نیز دست یابد. در ادامه به 5 مورد از رایج‌ترین تست های پیش از ازدواج می‌پردازیم.

1.تست MBTI

رایج‌ترین تست شخصیت شناسی است که در تمام دنیا از آن استفاده می‌شود. یک تست پرسش و پاسخ است. که در آن شخص به سئوالات روانسنج پاسخ می‌دهد. سپس در انتها بعد بررسی و تفسیر متخصص موارد زیر مشخص می‌شود.

  • نوع تیپ شخصیتی
  • نقاط ضعف و قدرت در فرد
  •  اولویت‌های شخصی فرد

انواع شخصیت‌ها مانند درونگرا، برونگرا، حسی، شهودی، ساختارگرا، منعطف و …. وجود دارد. به طور مثال بیشترین آمار اختلاف زناشویی مربوط به تیپ شخصیتی است که مرد درونگرا باشد و زن برونگرا باشد. در حقیقت این تست نوعی ابزار است که با استفاده از آن می‌توانید، انتخاب درست تری داشته باشید و نتیجه ازدواجی موفق را تجربه کنید. حتی بعد از ازدواج نوع تیپ شخصیتی شریک زندگیتان را بشناسید تا با همسر خود ارتباطی بهتر داشته باشید.

2.تست MMPI

تست MMPI یا همان تست مینه سوتا که روانشناسان از آن برای تشخیص نوع و شدت بیماری استفاده می‌کنند. پیش از ازدواج نیز زوجین می‌توانند با مراجعه به مراکز روانشناسی این تست را که شامل یک دفترچه 300 سئوال که فقط با بله یا خیر پاسخ داده می‌شود را انجام دهند. بعد از انجام تست و تفسیر آن توسط روانشناس می‌توان میزان افسردگی شخص، میزان حساسیت فرد نسبت به بیماری‌های جسمی، میزان ناسازگاری‌های اجتماعی، ویژگی‌های عاطفی و حتی طرز رفتار آنها و میزان احتمال خیانت در آینده نیز پی برد. این تست نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است.

3.تست NEO

تست نئو نیز پیش از ازدواج در دفاتر مشاوره پیش از ازدواج انجام می‌شود. مهم ‌ترین مزیت در تست نئو دقت واعتبار بالای نتایج می‌باشد. تست روانشناسی نئو را می‌توان به چکاب کامل تشبیه کرد. زیرا می‌تواند جزئیات ریز و کاملی از شخصیت پنهان فرد ارائه دهد. 

تست نئو

4.تست تفاهم

شاید شما هم شاهد ازدواج‌هایی هستید که بدون هیچ شناختی صورت می‌گیرد و منجر به طلاق می‌شود. هدف از انجام این تست نیز شناخت بهتر شخصیتی فرد و جلوگیری از شکست در ازدواج‌ها است. در این تست انتظارات و توقعات واقع بینانه‌ای نسبت به شریک آینده زندگیتان پیدا خواهید کرد. همچنین بعد از انجام این تست می‌توان از خصوصیات شخصیتی پنهان فرد و تفاهمات و تفاوت‌های سلیقه‌ای و فرهنگی باخبر شد. در نتیجه به خوبی و با آگاهی کامل تصمیم گیری انجام می‌شود.

5.تست آمادگی برای ازدواج

هستند افرادی که ترجیح می‌دهند زودتر ازدواج کنند و در مقابل افرادی که ترجیح میدهند دیرتر ازدواج کرده و یا مجرد باقی بمانند. در این تست روانسنج از شما سئوالاتی می‌پرسد. سپس شما پس از پاسخگویی به صورت صادقانه به این سوالات و بعد از بررسی در نتیجه میزان آمادگی شما و یا هر کسی که تست را انجام می‌دهد مشخص می‌شود.

فواید انجام تست های پیش از ازدواج

ازدواج یکی از مهمترین تصمیماتی است که فرد در زندگی خود می‌گیرد. چنانچه فرد در ازدواج خود موفق باشد در زندگی نیز از نشاط و سلامت روان بهره مند می‌شود. عدم شناخت تا جایی ممکن است. که زوجین بعد از مدتی در زندگی به دلیل ناسازگار بودن رفتارها از هم فاصله گرفته و حتی دچار طلاق و یا طلاق عاطفی می‌شود.   یکی از مهمترین علل طلاق در جامعه عدم شناخت زوجین قبل از ازدواج با یکدیگر است. که آسیب ‌ها و بحران‌های بعد از طلاق می‌تواند در برخی از افراد جبران ناپذیر باشد. طبیعتا بهترین راه حل شناخت فرد پیش از ازدواج و یک تصمیم گیری درست قبل از به وجود آمدن مشکلات است.

در نهایت

ناگفته نماند که برخی از زوجین هم هستند که در کنار یکدیگر زندگی می‌کند. ولی از نظر تست های رواشناسی قبل از ازدواج دارای تیپ شخصیتی متفاوتی هستند که پیش بینی می‌شده در زندگی مشترک به مشکل برخورد کنند. حال اینکه این افراد چه میزان از زندگی زناشویی خود رضایت دارند بستگی به سایر عوامل دارد. جهت انجام این تست ها و یا هرگونه مشاوره پیش از ازدواج می‌توانید به صورت آنلاین و یا تلفنی تماس بگیرید.

تماس با همامشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما