تاثیر ورزش بر افسردگی

تاثیر ورزش بر افسردگی

ورزش(exercise) یک درمان کاملاً طبیعی برای مبارزه با افسردگی است. ورزش در بعضی موارد به اندازه داروهای ضد افسردگی موثر است. آزاد سازی اندورفین ها، افزایش اعتماد به نفس، ایجاد تعامل اجتماعی بیشتر و غیره از جمله تاثیر ورزش بر افسردگی می باشند. در ادامه مقاله تمامی موارد موثر و هر آنچه باید در مورد افسردگی بدانید را بیان خواهیم کرد.

ورزش کردن در زمان افسردگی

وقتی افسردگی را تجربه می کنید، ورزش اغلب آخرین کاری است که می خواهید انجام دهید. اما هنگامی که انگیزه می گیرید، ورزش می تواند تفاوت زیادی در افسردگی، ایجاد کند. ارتباط بین افسردگی و ورزش کاملاً مشخص نیست، اما تمرین و سایر اشکال فعالیت بدنی، قطعاً می توانند علائم افسردگی را کاهش دهند. همچنین ورزش منجر می شود تا شما احساس بهتری داشته باشید.

علاوه بر این، ورزش به پیشگیری و بهبود تعدادی از مشکلات سلامتی از جمله: فشار خون بالا، دیابت و آرتروز کمک می کند. تحقیقات در مورد افسردگی و ورزش نشان می دهد که مزایای روانی و جسمی ورزش، می تواند به بهبود خلق و خو و کاهش افسردگی، کمک کند.

ورزش چگونه به افسردگی و اضطراب کمک می کند؟

ورزش منظم ممکن است با موارد زیر افسردگی و اضطراب را کاهش دهد.

آزاد سازی اندورفین ها

آزاد سازی اندورفین ها(Endorphins)، مواد شیمیایی مغزی مانند شاهدانه طبیعی (کانابینوئید های درون زا) و سایر مواد شیمیایی طبیعی مغز که می توانند احساس رفاه شما را تقویت کنند.

دور نگهداشتن ذهن از افکار منفی یکی از چند تاثیر ورزش کردن بر افسردگی

با ورزش کردن، ذهن خود را از نگرانی دور نگهدارید تا بتوانید از چرخه افکار منفی همانند: افسردگی و اضطراب، دور شوید.

ورزش چگونه به افسردگی و اضطراب کمک می کند؟

افزایش اعتماد به نفس 

ورزش کردن منجر می شود تا اعتماد به نفس پیدا کنید. تحقق اهداف یا چالش های ورزشی، حتی چالش های کوچک، می تواند اعتماد به نفس شما را تقویت کنند. با داشتن تناسب اندام می توانید از نظر ظاهری احساس بهتری داشته باشید.

داشتن تعامل اجتماعی بیشتر

ورزش کردن سبب می شود تا تعامل اجتماعی بیشتر و بهتری داشته باشید. ورزش و فعالیت بدنی ممکن است به شما این فرصت را بدهند تا با دیگران ملاقات یا معاشرت کنید. هنگام ورزش کردن در محله، لبخند زدن به آشنایان و سلام و احوال پرسی کردن منجر می شود تا احساس بهتری داشته باشید. 

چه مقدار ورزش کردن منجر می شود تا افسردگی رفع شود؟ 

انجام 30 دقیقه یا بیشتر ورزش در روز به مدت سه تا پنج روز در هفته، ممکن است به طور قابل توجهی علائم افسردگی یا اضطراب را بهبود بخشد. اما مقادیر کمتری از فعالیت بدنی، هر بار کمتر از 10 تا 15 دقیقه، ممکن است تاثیر گذار باشند. هنگام انجام فعالیت های شدید تر مانند: دویدن یا دوچرخه سواری، ممکن است زمان کمتری به ورزش نیاز داشته باشد تا روحیه شما بهبود یابد. فواید سلامت روانی ورزش و فعالیت بدنی، ممکن است تنها در صورتی ادامه یابد که در طولانی مدت به آن پایبند باشید.

برای تاثیر ورزش بر افسردگی ، چگونه می توانید شروع کنید و انگیزه خود را حفظ کنید؟

شروع و پایبندی به یک تمرین بدنی یا فعالیت بدنی منظم، می تواند یک چالش نسبتا بزرگ باشد. ما در ادامه مراحلی را بیان می کنیم که می تواند به شما در این زمینه کمک کند. ان مراحل عبارتند از:

آنچه را که از انجام آن لذت می برید بشناسید

مشخص کنید که به احتمال زیاد چه نوع فعالیت های بدنی را انجام می دهید و در مورد این که چه زمانی و چگونه بیشتر دنبال می کنید، فکر کنید. به عنوان مثال: اگر شما شب کار هستید، روز خود را با دویدن آرام شروع می کنید. بعد از مدرسه با فرزندان خود به دوچرخه سواری بروید یا با بچه ها بسکتبال بازی کنید. آنچه را که از آن لذت می برید انجام دهید تا به شما کمک کند تا به ورزش پایبند باشید.

از متخصصان بهداشت روان خود، کمک بگیرید

برای راهنمایی و پشتیبانی با پزشک یا متخصص بهداشت روان خود صحبت کنید. درباره یک برنامه تمرینی یا فعالیت بدنی و نحوه قرار گرفتن آن در برنامه درمانی کلی خود، صحبت کنید.

برای خود اهداف معقولی را تعیین کنید

لازم نیست پنج روز در هفته به مدت یک ساعت، پیاده روی داشته باشید. واقع بینانه به آنچه ممکن است بتوانید انجام دهید، فکر کنید و به تدریج شروع کنید. برنامه خود را متناسب با نیاز ها و توانایی های خود تنظیم کنید تا اینکه دستورالعمل های غیرواقعی را که بعید به نظر می رسد، تنظیم کنید.

ورزش یا فعالیت بدنی را به عنوان یک کار سخت تصور نکنید

اگر ورزش برای شما یک اجبار باشد و فکر نمی کنید که طبق آن عمل می کنید، در این زمان با شکست مواجه خواهید شد. در عوض، برنامه ورزشی یا فعالیت بدنی خود را به همان روشی که در جلسات درمانی یا داروی خود مشاهده می کنید، به عنوان یکی از ابزارهایی که به شما کمک می کند بهتر شوید، نگاه کنید.

موانع خود را در تاثیر ورزش بر افسردگی تحلیل کنید

 بفهمید چه چیزی مانع از فعالیت بدنی یا ورزش شما می شود. به عنوان مثال: اگر احساس خودآگاهی دارید، ممکن است بخواهید در خانه ورزش کنید. اگر با بودن یک دوست بهتر به اهداف خود پایبند هستید، دوستی را پیدا کنید که با او تمرین کنید. اگر پولی برای خرید وسایل ورزشی ندارید، کاری بدون هزینه انجام دهید، مانند: پیاده روی منظم. اگر به این فکر کنید که چه چیزی مانع از فعالیت بدنی یا ورزش می شود، احتمالاً می توانید یک راه حل جایگزین برای آن  پیدا کنید.

برای تاثیر ورزش بر افسردگی ، چگونه می توانم شروع کنم و انگیزه خود را حفظ کنم؟

برای عقب نشینی ها و موانع آماده شوید

در هر مرحله در مسیر خود، هر چند کوچک، به خود اجازه عقب نشینی دهید. اگر یک روز ورزش را کنار بگذارید، این بدان معنا نیست که نمی توانید یک تمرین روتین را حفظ کنید و همچنین ممکن است آن را ترک کنید. بلکه باید روز بعد دوباره امتحان کنید و ادامه دهید.

آیا لازم است به دکتر مراجعه کنید؟

قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید این برنامه برای شما بی خطر است. با پزشک خود صحبت کنید تا دریابید کدام فعالیت ها، میزان ورزش و میزان شدت برای شما مناسب است. پزشک هر دارویی را که مصرف می کنید و شرایط سلامتی شما را در نظر می گیرد. وی همچنین ممکن است در مورد شروع کار و داشتن انگیزه توصیه های مفیدی داشته باشد.

اگر مرتباً ورزش می کنید اما علائم افسردگی یا اضطراب همچنان در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد می کند، به پزشک یا متخصص بهداشت روان مراجعه کنید. ورزش و فعالیت بدنی روش های عالی برای تسکین علائم افسردگی و درمان افسردگی هستند، اما جایگزین گفتار درمانی (روان درمانی) یا دارو ها نمی شوند. مشاوران هما مشاور می توانند در این زمینه به شما عزیزان یاری رسانند. برای دانستن علائم افسردگی کلیک کنید و مقاله مربوطه را مطالعه نمایید. 

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 - امتیاز میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما