تأثیر تماشای پورن در مردان چگونه است؟

تأثیر تماشای پورن در مردان چگونه است؟

تغییرات رفتاری، ذهنی و جسمی مخرب، از آثار و پیامدهای تماشای پورنو در مردان و پسران است. طفره رفتن از ازدواج، فاصله گرفتن از استانداردهای جنسی و عدم تسلط بر امیال جنسی، از آثار سوء تماشای این فیلم‌ها بر مردان است. تمایل به دیدن عکس و فیلم های مستهجن و نامتعارف، سن معینی ندارد! متأسفانه طیف وسیعی از افراد جامعه درگیر چنین معضلی هستند و بی آنکه خودشان هم بدانند، غرق در منجلابی کثیف می‌شوند.

در هر نقطه‌ از دنیا، هزاران نفر با ترک تماشای چنین فیلم‌هایی، دست و پنجه نرم می‌کنند. اما در این مقاله، محور بحث ما مردان و پسران هستند. جنسی که آفرینش آن به گونه‌ایست که از طریق چشم تحریک می‌شود و دیدن، تأثیر بسیار زیادی بر نوع رفتار و منش آن‌ها می‌گذارد. با هما مشاور همراه باشید.

تماشای پورن چه تغییراتی در رفتار پسران و مردان ایجاد می‌کند؟

تأثیر تماشای تصاویر و ویدئوهای مستهجن در رفتار مردان را می‌توان از جنبه‌های گوناگون مورد بررسی قرار داد. در یک تقسیم‌بندی کلی، این تأثیر را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد:

 1. تأثیر مخرب بر زندگی شخصی مردان
 2. تأثیر مخرب بر زندگی اجتماعی مردان

1- تأثیر مخرب پورنو بر زندگی شخصی مردان

پیامدهای منفی حاصل از این امر، گرچه مشترکات زیادی در پسران مجرد و مردان متأهل دارد، اندکی هم تفاوت دارد که در ادامه توضیح داده شده است.

اعتیاد به این عمل سبب می‌شود تا پسران مجرد از تشکیل زندگی مشترک سر باز نهند و تمایلی به ازدواج کردن نداشته باشند. این به نوبه خود، تأثیر مستقیمی بر اجتماع می‌گذارد. بالا رفتن سن ازدواج و از یک سو و زیاد شدن تعداد دختران مجرد دم بخت، از سوی دیگر، خود یک معضل اجتماعی بزرگ است که تبعات منفی دیگر نیز به همراه خواهد داشت. این پسران بیشتر تمایل دارند با دختران متعدد رابطه جنسی برقرار کنند. نتیجۀ این رفتارها، افزایش بی بند و باری در جامعه و شیوع بیماری‌های جنسی خواهد بود.

شاید بتوان یکی از علل خیانت مردان را بی بندباری های جنسی ناشی از تماشای پورنو دانست. خیانت به همسر در مردان متأهل که آلودۀ پورنو شده‌اند، دور از انتظار نیست. اما این‌ها فقط بخشی از ناهنجاری‌های رفتاری ناشی از تماشای فیلم‌های پورن در مردان است. سرد شدن روابط عاطفی و زناشویی همسران از یک طرف و تأثیر طلاق عاطفی والدین بر فرزندان، از دیگر اثرات سوء این ناهنجاری هاست. مشکلات خانوادگی گاه ممکن است به قدر فراتر رود که طرفین را به طلاق توافقی راضی کند.

تأثیر مخرب پورنو بر زندگی شخصی مردان چگونه است؟

2- تأثیر مخرب پورنو بر زندگی اجتماعی مردان

مردان به دلیل ویژگی های آفرینش منحصر به فرد خود، همواره حضور بیشتری در جامعه داشته‌اند. کار کردن و کسب درآمد و روزی، مهمترین و اصلی‌ترین علت حضور مردان در اجتماع است. در دنیای امروز اما زنان نیز به شکل پر رنگ‌تری در اجتماع حضور دارند. شرط داشتن یک جامعه سالم که زن و مرد بتوانند با فراغ بال و آسایش خاطر به فعالیت‌های خود بپردازند، فکر و جسم سالم است. از آنجا که تماشای فیلم های مستهجن خود سبب انحرافات فکری و اخلاقی و سپس بی بند و باری می‌شود، می‌تواند تهدیدی برای حضور سالم بانوان در جامعه باشد.

تغییر طرز فکر و نگریستن به زن، به عنوان یک ابزار جنسی، از دیگر آثار روانی و رفتاری تماشای پورن بر مردان است. او به زن به چشم یک ابزار برای لذت جنسی نگاه می کند. اگر با دختری دوست شود، سعی دارد رابطه دوستی خود را به سکس ختم کند. دختری که با او وارد رابطه شود، آسیب های جسمی، روحی و روانی زیادی را متحمل خواهد شد.

در بسیاری از موارد نیز دختری که به برقراری چنین روابطی تن ندهد، از طرف آن مرد طرد می‌شود. اگر تعداد این مردان بیمار صفت در جامعه زیاد باشد، دختران هم با پیشنهادهای متعددی مواجه خواهند شد. همین اتفاقات باعث می‌شود دختر از آفرینش خود ناراضی شود و چه بسا یک بدبینی افراطی به مردان در او شکل گیرد. طوری که حتی از ازدواج کردن هم بیزار شود!

دیگر اثرات مخرب تماشای پورن بر رفتار مردان عبارتست از:

1- فاصله گرفتن از رفتارهای جنسی استاندارد

همانند برنامه‌ای که شما به یک کامپیوتر می‌دید، پورنوگرافی هم برنامه‌هایی به مغز شما می‌دهد! اما برنامه های مخرب و ویروسی! برنامه‌هایی که سبب می شود شما از استانداردهای جنسی فاصله گرفته و آن را از دست بدهید.

2- عدم تسلط بر امیال جنسی

شخصی که واقعاً به بلوغ ذهنی و عقلی رسیده باشد، توانایی کنترل امیال جنسی در هر برهه‌ای از زندگی را خواهد داشت. به بیان دیگر، چنین شخصی، هیچگاه بردۀ امیال جنسی خود نمی‌شود؛ بلکه بر آن تسلط داشته و آن را کنترل می‌کند.

3- انتظارات غیرعقلانی از رابطه جنسی

خو گرفتن به تماشای ویدئوهای جنسی و مستهجن، انتظارات خاصی از چگونگی رابطه جنسی در مردان ایجاد می‌کند. یک مرد معتاد به پورنو، به معنای واقعی کلمه، نحوۀ سکس و رفتار در روابط جنسی را تنها از طریق فیلم‌هایی که مشاهده می‌کند، یاد می‌گیرد. این خوب نیست! زیرا پورنو واقعیتی اغوا شده و اغراق‌آمیز درباره روابط جنسی به نمایش می‌گذارد.

تماشای پورن چه تغییراتی در رفتار پسران و مردان ایجاد می‌کند؟

 

تماشای پورنو چه تغییراتی در سلامت جسمی و روانی مردان ایجاد می کند؟

بدن شما به شکل همان غذایی که می خورید، تغییر می‌یابد. اگر بیش از غذای فرآوری شده، شیرین یا بی‌ارزش بخورید، از نظر جسمی احساس بدی خواهید داشت و در نهایت ناسالم به نظر می‌رسید. بنابراین، با تغذیه مناسب، جسمی سالم خواهید داشت.

تماشای پورنو نیز همانند یک غذای مضر، آثار منفی زیادی بر بدن و جسم مردان می گذارد. از جمله این آثار جسمی منفی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اختلال نعوظ؛ تماشای مکرر پورنو می‌تواند منجر به نعوظ شود؛ اما نعوظی که فقط با دیدن پورنو ایجاد می‌شود! در رابطۀ جنسی واقعی اما مشکل نعوظ دور از انتظار نیست.
 • سرد مزاجی در مردان و از دست دادن علاقه به رابطه جنسی با یک شریک واقعی.
 • مشکل تحریک شدن و یا عدم توانایی رسیدن به ارگاسم بدون پورن.
 • تخیلات و تصاویر پورنو در حین رابطه جنسی.
 • خشن شدن در رابطه جنسی.
 • داشتن مشکل در برقراری ارتباط عاشقانه.
 • عدم کنترل امیال جنسی.
 • افزایش علاقه به برقراری روابط جنسی خطرناک، تحقیر آمیز، توهین آمیز و یا غیرقانونی.
 • افزایش نارضایتی از رابطه جنسی.
 • اختلالات جنسی مثل ناتوانی در ارگاسم و انزال دیررس.
 • میل به تنهایی و انزوا
 • افزایش میل فرد به خود ارضایی
 • گسترش رفتارهای جنسی غلط در میان جوانان، مثل رابطه جنسی مقعدی و ترویج بیماری‌هایی مانند بواسیر.

تماشای پورنو چه تغییراتی در سلامت جسمی و روانی مردان ایجاد می کند؟

 

تماشای فیلم پورن چه تغییری در سیستم مغز و ذهن ایجاد می کند؟

دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است. ماده‌ای شیمیایی که توسط سلول‌های عصبی آزاد می‌شود. دوپامین سبب انتقال سیگنال، از یک سلول عصبی به سلول‌های عصبی دیگر می شود. رابطه جنسی، خوردن غذای خوشمزه  و یا هر عملی که برای ما لذت بخش است، باعث ترشح دوپامین می‌شود. دوپامین، در بدن افرادی که عکس ها و ویدئوهای مستهجن تماشا می‌کنند و از این کار لذت می‌برند نیز ترشح می‌شود. چنین افرادی هرچه بیشتر پورنو مشاهده می کنند، مغزشان بیشتر دوپامین ترشح می کند. همین امر باعث می‌شود حساسیت سلول‌های عصبی نسبت به ترشح دوپامین از بین رود و فرد رفته رفته به دیدن چنین تصاویری معتاد شود.

کاهش حس لذت

اعتیاد به پورنوگرافی سبب می‌شود دیگر آن حس لذت اولیه که از تماشای فیلم‌های مستهجن داشتید را نداشته باشید. از طرف دیگر، مغز شما تصور می کند که نیاز بیشتری برای تماشا کردن دارد تا ارضاء شود و به لذت برسد. در افرادی که به دیدن فیلم‌های مستهجن علاقه دارند، مراکز تحریک جنسی و پاداش دهی مغزشان، حتی با تحریک زیاد هم کاهش می‌یابد.

از بین رفتن ماده خاکستری مغز

آگاهی در مورد تأثیرات مخرب ذهنی و جسمی پورنو بر مغز، شاید تنها و مهمترین عاملی باشد که به مردم کمک کند تا بتوانند بر وسوسه تماشای آن غلبه کنند. بررسی‌های ناشی از بیش از 85 تحقیق و مطالعه، ثابت کرده است که پورنو، سلامت روحی و روانی افراد را تضعیف می کند. حتی سه ساعت استفاده از آن در هفته، می‌تواند باعث کاهش قابل توجه ماده خاکستری در مناطق اصلی مغز شود.

در نهایت باید بگوییم، اگر به دیدن صحنه های مستهجن معتاد شده اید و در صدد راهی برای خلاص شدن از این منجلاب هستید، باید به یک سؤال پاسخ دهید. اینکه انگیزه شما برای مشاهده پورنوگرافی چیست؟ باید بدانید که ترک پورن فقط به معنای پرهیز از آن نیست! شما باید ذهن و روان‌تان را هم پاک کنید! سیستم و سلول‌های عصبی مغز شما برای جلوگیری از ولع ترشح دوپامین، نیاز به تغییراتی دارد.

تماشای فیلم پورن چه تغییری در سیستم مغز و ذهن ایجاد می کند؟

 

همچنان که پیروی از یک رژیم غذایی سالم در کوتاه مدت، نمی‌تواند فرد بیمار را به یکباره بهبود دهد، پرهیز کوتاه مدت از پورنو نیز تضمین کننده ترک صد در صد نیست. بازگشت مجدد سیستم مغز و اعصاب به حالت قبل، به زمان نیاز دارد. اولین و مهمترین قدم، کنار گذاشتن عادت است؛ اما ترک آن به زمان نیاز دارد.

 

نویسنده: سما زاهدی باران

 

تماس با مشاوران همامشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 0 - امتیاز میانگین: 0]
Summary
تأثیر تماشای پورن در مردان چگونه است؟
Article Name
تأثیر تماشای پورن در مردان چگونه است؟
Description
تغییرات رفتاری، ذهنی و جسمی مخرب، از آثار و پیامدهای تماشای پورنو در مردان و پسران است. طفره رفتن از ازدواج، فاصله گرفتن از استانداردهای جنسی و عدم تسلط بر امیال جنسی، از آثار سوء تماشای این فیلم‌ها بر مردان است.
Author
Publisher Name
همامشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما