برای جلوگیری از طلاق چکار کنیم؟

برای جلوگیری از طلاق چکار کنیم؟

گله و شکایت همسران از یکدیگر و ریشه دواندن احساس نارضایتی در ذهن و وجودشان، گاه زنگ خطری می‌شود برای جدایی و طلاق. به ویژه اگر با کم طاقتی و عدم گذشت هر دو یا یکی از آن‌ها همراه باشد. اما در بسیاری مواقع، زمانی که فکر می‌کنید به آخر خط رسیده اید، راهکارهایی برای حل مسائل وجود دارد. شما می‌توانید با صحبت کردن به دور از تعصبات و جانبداری‌ها، اصلاح رفتارها و بهبود عملکردها و تقسیم وظایف، تا حد زیادی از طلاق جلوگیری کنید و راه را بر روی آن ببنید. در این مقاله به بررسی راه کارهایی برای جلوگیری از جدایی زوجین چه در دوره عقد و چه در زندگی مشترک، پرداخته‌ایم.

راهکارهایی برای جلوگیری از طلاق؟

1- یک چک لیست تهیه کنیم!

برای حل مشکل ابتدا باید علت آن را پیدا و برای بررسی و حل آن با شریک خود مشورت کنید.

لیستی از مسائل، مشکلاتی را که سبب اختلاف شما با همسرتان می‌شود، تهیه کنید. در مورد اینکه چه عواملی باید تغییر کند، با هم صحبت کنید. اهداف مشخصی تعیین کنید و آن ها را به صورت کتبی بیان کنید. از تعصب‌های بیجا دوری کنید و بجای اینکه فقط تقصیرهای یکدیگر را بگویید و یکدیگر را سرزنش کنید، به اهداف مثبت و سازنده فکر کنید و خوبی‌های یکدیگر را هم بیان کنید. تمام شکایات، انتقادها و اختلاف نظرهایی را که می‌توانید به خاطر بیاورید، لیست کنید و در عین حال، در زمان صحبت با هم، لحن بدی نداشته باشید.

هنگامی که لیست خود را به دست آوردید نگاه کنید که آیا هر یک از رفتارها ناشی از تأثیرات از رفتارهای شخص دیگری است که با آن بزرگ شده اید؟ گذشته چقدر در بروز اختلافات امروز شما نقش دارد. آیا رفتاری بوده که در مادر، پدرتان یا شاید یک خواهر و برادر بزرگتر شاهد آن بودید؟

دریابید که همسرتان چه رنجش هایی از شما دارد. چه احساساتی در او ایجاد شده که سبب آزرده شدن و در نتیجه رفتارهای نامناسب می شود. لیستی از تمام لحظاتی را که همسرتان با عصبانیت یا تلخی رفتار کرده است، بنویسید.

حالا وقت آن رسیده که به اتفاق هم، هر یک از موارد موجود در لیست را یکی یکی مرور کنید. این کمک می کند تا اگر اشتباهی وجود دارد، آن اشتباه حل شود. اگر سوء تفاهمی وجود داشته، آشکار شود و دلخوری ها کمرنگ شود. اگر لازم است رفتار یا رفتارهایی اصلاح شود، سعی در اصلاح آن کنید. هدف از این گردآوری ها فقط این است که بفهمید چه کاری انجام داده اید که ناخواسته در بروز مشکلات شما نقش داشته است.

اشتباهات راهی برای یادگیری است. سعی کنید گهگاه مسائل را از دیدگاه شریک زندگی خود را ببینید. به یاد داشته باشید، هیچ کس کامل نیست. شما هر دو نقاط قوت و ضعف دارید و هر یک می‌توانید پیشرفت‌هایی داشته باشید تا شرکای بهتری برای یکدیگر باشید.

چگونه از جدایی ها جلوگیری کنیم؟

 

2- بهبود عملکردها و رفتارهای خود برای جلوگیری از طلاق

به جای سرزنش، روی بهبود و حتی اصلاح عملکرد خود تمرکز کنید. اگر به فکر نجات ازدواج و زندگی مشترک خود هستید، لازم است اصلاحاتی هم انجام دهید و قدم‌های مشخصی در جهت رسیدن به این اهداف بردارید. به جای انتقاد از یکدیگر، لحنی سازنده و مثبت داشته باشید. در چنین مواقعی، به جای اینکه فقط بر پیشرفت شغلی و کاری خود متمرکز باشید، لازم است، روی آنچه باید انجام دهید تا ازدواج تان ترمیم یابد تمرکز کنید.

به عنوان مثال، اگر موافقت کردید که به همسرتان محبت بیشتری نشان دهید، محبت خود را ابراز کنید! به او بگویید که زیباست؛ از اوضاع کارهایش از او بپرسید؛ از او تشکر کنید و در حالی که در حال تماشای فیلم هستید، دست او را بگیرید!

3- فعالیت‌های مهیج و عاشقانه انجام دهید

با هم فعالیت های مهیج یا عاشقانه انجام دهید. قرارهای هفتگی را امتحان کنید! گاه بعد از اتمام تایم کاری، با هم قرار بگذارید، قدم بزنید، صحبت کنید و گهگاه همدیگر را به یک نوشیدنی دعوت کنید. اگر کودک درون‌تان زنده است یا به بازی کردن علاقه‌مند هستید، هم یک سرگرمی جدید را بازی کنید. علائق مشترک خود را اجرایی کنید؛ مثلاً اگر به گل کاری، باغبانی یا کوهنوردی علاقه‌مند هستید، آن‌ها را انجام دهید. تفریح ​​با یکدیگر، می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند پیوند خود را از نو بسازید و آن را بهبود دهید. تمام تلاش خود را برای تازه نگه داشتن چیزها انجام دهید و یاد بگیرید از همراهی و بودن با یکدیگر لذت ببرید.

برای جلوگیری از جدایی فعالیت های مهیج و عاشقانه انجام دهید

 

صمیمی و صمیمی تر شوید!

سعی کنید با هم صمیمی‌تر شوید. وقتی که درگیر مسائل طلاق هستید، صمیمی بودن موضوعی حساسی است. به یاد داشته باشید که صمیمیت لزوماً نباید فیزیکی باشد. سعی کنید یک گفتگوی معنی‌دار داشته باشید یا با هم به موسیقی گوش دهید. خاطرات خود را با یکدیگر زنده کنید. گاه صحبت‌های صمیمانه و نگاهی محبت‌آمیز چنان انرژی مثبتی بین انسان‌ها برقرار می‌کند و صمیمت ماندگاری بین آن ها را افزایش می دهد که رفتارهای فیزیکی به تنهایی نه. مقاله روشهای افزایش صمیمیت بین زوج‌ها را مطالعه کنید.

ایجاد صمیمیت برای پیشگیری از جدایی

 

خودتان را کنترل کنید!

کنترل خشم و استرس بسیار مهم است. اگر شما و همسرتان همیشه استرس داشته باشید، ممکن است روابط‌تان آسیب ببیند. سعی کنید بیش از حد به کنترل احساست منفی خود بپردازید. برای فعالیت های آرامش بخش مانند مطالعه، شنیدن موسیقی، مدیتیشن و عبادت کردن وقت بگذارید. زمانیکه استرس دارید، نفس‌های عمیق بکشید و مناظر آرام را تجسم کنید. نفس کشیدن را آرام ادامه دهید تا زمانی که احساس بهتری داشته باشید.

وظایف خود را تنظیم کنید

امور مالی خانه و خانواده، بچه‌ها و سایر جنبه های ازدواج گاه می تواند احساسات طاقت فرسایی ایجاد کند. با همسرتان در مورد تقسیم وظایف پدری و مادری، ​​مدیریت اقتصادی خانواده و رسیدگی به سایر موارد صحبت کنید.

مشاوره زوج درمانی

اگر فکر می کنید روابط تان به قدری تیره و تار است که راهکارهای بالا به تنهایی جوابگو نیست، تعدادی جلسات مشاوره زوج درمانی را بگذرانید. البته نباید تصور کنید که فقط آن هایی که بن بست رسیده‌اند باید از این مشاوره‌ها استفاده کنند. بسیاری از زوجینی که هر دو برای بازگشتن زندگی مشترک تلاش می‌کنند و راغب هستند به گذشته‌ به شیرین زندگی مشترک خود بازگردند، از چنین مشاوراتی استفاده می‌کنند.

شما و شریک زندگی خود ممکن است در جلسات مشترک و جداگانه شرکت کنید. مشاور می‌تواند به شما کمک کند تا مسائل اصلی درگیری خود را دریابید تا بتواند برای غلبه بر آن ها راهکارهایی ارائه دهد. هر چند تلخ است، اما گاه طلاق واقعاً گزینه بهتری برخی زوجین محسوب می‌شود. مشاور می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که آیا برای شما، همسرتان و فرزندان‌تان خاتمه دادن به زندگی مشترک بهتر است یا نه. تصمیم‌گیری در مورد مسائل زندگی‌تان، به صبر، ارتباط روشن و ذهن آزاد نیاز دارد. با مصالحه می‌توان بر بسیاری از مسائل فائق آمد.

مشاوره زوج درمانی

 

چهار مهارت برای جلوگیری از طلاق و تداوم روابط

این مهارت‌ها را برای تداوم و حفظ یک رابطه مشترک ضروری بدانید:

  • صحبت کردن
  • تصمیم گیری در امور مشترک با یکدیگر
  • کنترل خشم
  • انتقال احساسات مثبت به یکدیگر

مهارت برای جلوگیری از طلاق و تداوم روابط

 

طلاق در دوران عقد یا هر دوره‌ای از زندگی مشترک، بسیار تلخ است. بحران‌های بعد از طلاق مانند افسردگی بعد از طلاق نیز بر تلخی این اتفاق می‌افزاید. بنابراین، اجازه ندهید هر مسئله پیش پا افتاده‌ای، شما را به فکر جدایی بیندازد. مهارت های کنترل استرس و خشم را بیاموزید. در بسیاری موارد، عصبانیت و عدم کنترل آن، راهگشای جدایی‌ها است. برای جلوگیری از طلاق قدمی بردارید. مقالات، کتاب‌ها یا دوره های آنلاینی که در این زمینه برگزار می‌شوند، می‌تواند به شما در یادگیری همه این مهارت‌ها کمک کند. اقدامات اساسی و اولیه را فراموش نکنید. اقداماتی مانند آگاهی و شناخت زنان قبل از ازدواج برای مردان و یک شناخت از ویژگی های مردان برای زنان لازم است.

مشاوره زوجین نیز می‌تواند کمک کننده باشد. در انتخاب مشاور، چه برای زوج درمانی چه برای مشاوره طلاق، دقت کنید تا مطمئن شوید کسی را که انتخاب می‌کنید، مهارت‌های لازم را داشته باشد.

 

 

تماس با مشاوران همامشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 - امتیاز میانگین: 5]
Summary
برای جلوگیری از طلاق چکار کنیم؟
Article Name
برای جلوگیری از طلاق چکار کنیم؟
Description
شما می‌توانید با صحبت کردن به دور از تعصبات و جانبداری‌ها، اصلاح رفتارها و بهبود عملکردها و تقسیم وظایف، تا حد زیادی از طلاق جلوگیری کنید.
Author
Publisher Name
هما مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما