این علائم نشان از طلاق عاطفی زوجین دارد!

این علائم نشان از طلاق عاطفی زوجین دارد!

منظور از طلاق عاطفی زوجین، جدایی و دوری آن‌ها به لحاظ احساسی و روحی است. توجه نکردن به علایق و نیازهای یکدیگر و برآورده نکردن انتظارات، از علل به وجود آمدن این معضل است. حکم طلاق عاطفی بسته به نظر زوجین متفاوت است؛ می‌تواند به بازگشت آن‌ها به زندگی مشترک و یا در نهایت جدایی منجر شود. اگر به دنبال راه درمان مشکل خود هستید، بهتر است بدانید که خود شما بهترین مسکن و داروی درمان هستید. گذشت دو طرفه و تفکر منطقی، می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. در این زمینه، یاری مشاوران نیز بسیار تأثیر گذار و کارآمد خواهد بود.

در طلاق عاطفی، زوجین ارتباط کلامی و رفتاری چندانی با هم ندارند و به یک هم خانه تبدیل می‌شوند. گویی بین زوجین تنها قراردادی مسالمت آمیز برای زندگی کردن بی‌تنش وجود دارد. طبق بررسی‌های محققان، امروزه آمار این طلاق، از طلاق قانونی بیشتر شده است. گسترش فضای مجازی و استفاده بی رویه و ناصحیح از این فضاها، در به وجود آمدن چنین رفتارهایی بی تأثیر نبوده است.

معنی طلاق عاطفی چیست؟

پرورش دادن این تفکر در ذهن که زندگی در دور تکرار افتاده است و همسرم دیگر جذابیتی برایم ندارد، عاملی تحریک کننده برای طلاق عاطفی زوجین است. چنین تفکراتی باعث ایجاد افسردگی و ناراحتی درونی و ذهنی می شود. آن ها دیگر همانند قبل هیجانی برای برنامه ریزی و صحبت در بارۀ آینده زندگی شان ندارند. در ادامه، احساسات و تمایلات جنسی نیز در آن ها کاسته می شود و دیگر از یکدیگر خواسته ای ندارند. تمامی این رفتار با کنش‌هایی که بین زوجین صورت می گیرد به معنی طلاق عاطفی است.

در یک تعریف خلاصه، طلاق عاطفی این معناست: خواستن برای باهم بودن اما نداشتن احساسی برای بروز این خواستن.

علل طلاق عاطفی چیست؟

 • شکایت و گله
 • نارضایتی از روابط جنسی
 • اختلاف با همسر
 • بیماری‌های جسمی و روحی
 • عدم تفاهم
 • دعواهای مکرر

علل طلاق عاطفی چیست؟

 

شکایت و گله

طلاق عاطفی معمولاً از شکایت و گله شروع می شود. شکایت ها و گله هایی که در دل خود انتظارات و توقعات بسیاری را به همراه دارد. روانشناسان بر این عقیده‌اند که هر انسانی در ذهن خود تله ها و گره هایی دارد که هرچند هم بیان نکند اما سایه های این خواسته ها در زندگی نمایان می شود. اگر گله‌ها بعد از عنوان شدن رفع نشود، مانند یک کلاف به هم می‌پیچد و می‌تواند به دعوا کشیده شود. شکایت ها و گله های بی جواب در دراز مدت، می تواند باعث بروز علائم بی مهری در میان زوجین شود.

نارضایتی از روابط جنسی

نیاز به روابط عاطفی و به دنبال آن، روابط جنسی عاشقانه در همه همسران وجود دارد. اگر به هر دلیلی این روابط راضی کننده باشد باعث سردی و از بین رفتن شوق و ذوق جنسی می شود. زن و شوهر دیگر به یکدیگر نزدیک نمی شوند و خواسته‌های عاطفی و جنسی خود را سرکوب می کنند. چنین عکس العمل‌هایی، احساس زیبای باهم بودن همسران را از بین می‌برد و رابطه به سمت سردی می‌رود. امروزه عدم رضایت از روابط جنسی، به مهمترین علل طلاق در جامعه تبدیل شده است.

دعواهای مکرر

دعواهای مکرر گاه به برخورد و تنش فیزیکی منجر خواهد شد. معمولا زوجین با بخشیدن همدیگر از این موضوع فاصله می گیرند. اما باید در ابتدا به جای بخشیدن و بخشیده شدن، درباره مشکل خود حرف بزنند و گره ای که باعث ایجاد دعوا شده است را باز کنند. معمولاً در دعوا ما یک نوع عصبانیت شدید و گاها تنش فیزیکی را داریم و اولین برخورد باعث لرزه ای به اندام زندگی شما خواهد بود. در چنین مواردی، معمولاً زنان شروع کنندگان اصلی طلاق های عاطفی هستند.

بروز اختلافات و نشانه های عدم تفاهم زن و شوهر

پیش از ازدواج بسیار تاکید می شود که زوجین با شناخت به سمت یکدیگر گام بردارند و با شناخت زندگی مشترک خود را شکل دهند. هدف از مشاوره ازدواج نیز همین است. اما به دلایلی مانند عشق بسیار و ندیدن یا چشم پوشی از عیب ها و ایرادات، روند شناخت صحیح مختل می شود. و به تفاهم رسیدن خیلی دیر می شود و زمانی زوجین به این نتیجه می رسند که با یکدیگر تفاهم ندارند که بنای یک زندگی را ساخته اند.

اختلافات و عدم تفاهم زوجین، به این معنا نیست که آن‌ها یکدیگر را دوست ندارند. بلکه به این معناست که باید زمان بیشتری را برای شناخت هم و رسیدن به نقاط مشترک، عقاید و ارزش‌های خود لازم دارند. اگر این زمان طی نشود و زوجین قبول نکنند که باید گذشت داشته باشند، کمرنگ شدن محبت، خود را نمود می دهد.

نداشتن سلامت روحی و روانی

یکی از معیارهای اصلی ازدواج، سلامت روح و روان است. افسردگی، انواع وسواس از جمله وسواس فکری، شکاک بودن از جمله مشکلات روحی و روانی است. انباشت و عدم درمان این مسائل خود مشکلات جدی تری را در زندگی مشترک ایجاد می کند و منجر به طرد شدن یکی زوج بیمار می گردد.

نکته قابل توجه آن است که وقتی فردی به این مشکلات دچار است حتی از همسر خود نیز انتظار کمک ندارد و کمک را نوعی ترحم می داند. مشکلاتی از این قبیل، ایجاد روابط عاطفی و جنسی سرد و به تبع آن، مشکلات دیگری می انجامد. همۀ این ها در نهایت به طلاق عاطفی منجر می شود.

علائم طلاق عاطفی چیست؟

 • از بین رفتن شور و علاقه در زندگی مشترک
 • بروز نشانه‌های بی اعتمادی به همسر
 • بی توجهی زن و شوهر نسبت به کارها و اعمال یکدیگر
 • اختصاص دادن وقت بیشتر به شبکه های مجازی و خوش گذرانی با دوستان
 • کم شدن وابستگی و دلبستگی زوجین به یکدیگر
 • دعوا بر سر هر موضوعات کوچک و بی اهمیت
 • دور شدن از مهمانی های خانوادگی
 • عدم سپری کردن زمانی مشخص برای وقت گذرانی کنار یکدیگر
 • کمرنگ شدن یا از بین رفتن ارتباط عاطفی، کلامی و بروز نشانه های روابط جنسی سرد

بروز یکی از این موارد به تنهایی، به معنای وجود طلاق عاطفی بین همسران نیست. اما اگر هرکدام از آن ها بارها و بارها تکرار شود، می تواند در نهایت به جدایی احساسی زن و مرد منجر شود.

نشانه های طلاق عاطفی چیست؟

 

حکم طلاق عاطفی چیست؟

حکم طلاق عاطفی بسته به نظر خود زوجین است. گاه زوجین تصمیم می گیرند به طور موقت از یکدیگر جدا شوند تا بتوانند درباره زندگی خود بهتر تصمیم بگیرند. انتخاب طلاق رجعی در این موارد بسیار شایع و گاه کمک کننده است. زیرا زن و مرد در این جدایی موقت، ممکن است به بودن کنار همدیگر نیاز بیشتری پیدا کنند. همچنین، کمک می کند بیشتر بر اعمال و رفتار خود فکر کنند و پس از بازگشت، سعی کنند تا با بررسی ریشه ای مشکل، شانس مجددی به زندگی خود بدهند.

درمان طلاق عاطفی چگونه است؟

همانطور که دیدم، جدایی احساسی زن و شوهر علل متعددی دارد؛ اما درمان آن به دو روش صورت می گیرد. عدم درمان می تواند به خیانت به همسر و در نهایت طلاق بینجامد.

اساسی ترین و مهمترین درمان خودتان هستید! واقعیت این است که زوجین مشکلات خود را بهتر از بقیه می دانند و متناسب با سبک زندگی شان، حتماً راهکارهایی نیز وجود دارد. اما بخاطر لجبازی و یا دلایل، دیگر گاه به طور عمد، از حل مشکل خودداری می کنند. اگر دست از این لجبازی ها بردارند و به نقطه ای مشترک برسند، می توانند با صبر و بردباری و شنیدن انتقادات و نظرات یکدیگر، بدون دلخوری، مسائل خود را حل کنند. مسافرت و حضور در محیطی آرام باعث کاهش تنش‌ها می‌شود. در این صورت، صحبت کردن ها نیز منطقی تر خواهد شد.

دومین راه درمان، کمک از یک مشاور باتجربه و ماهر است. او با شنیدن مشکلات و انتقادات شما راهکارهایی متناسب با خصوصیات فردی هر یک از شما ارائه می دهد. معمولاً جلسات مشاوره زوج درمانی از بهترین راه های درمان است که بسته به میزان نیاز شما 3 تا 8 جلسه می‌باشد.

درمان طلاق عاطفی چگونه است؟

 

عواقب طلاق عاطفی چیست؟

دوری و جدایی احساسی زن و شوهر عواقبی برای خود و فرزندان شان دارد:

 • افسردگی و انزوا در زن و مرد
 • طلاق قانونی زوجین از یکدیگر
 • تأثیر طلاق عاطفی بر فرزندان و نوسانات اخلاقی در آن‌ها
 • بروز نشانه های پرخاشگری و افسردگی درکودک خانواده و ایجاد مسائل و مشکلات اخلاقی جدی تر در بزرگسالی

طلاق عاطفی از نظر اسلام چه حکمی دارد؟

به صورت کلی، طلاق امری ناشایست در محضر خداوند است و همواره احادیث و روایات فراوانی مبنی بر اینکه از طلاق خودداری کنید وجود دارد از جمله:

امام صادق (ع) از پیامبر اکرم (ص) نقل فرمودند: چیزی در نزد خدا محبوب‌تر از خانه‌ای که در آن پیوند ازدواجی صورت می‌گیرد نیست و چیزی در نزد خداوند، مبغوض‌تر از خانه‌ای که در آن خانه پیوندی با طلاق بگسلد وجود ندارد. آنگاه امام صادق (علیه‌السّلام) فرمودند: اینکه در قرآن نام طلاق مکرر آمده و جزئیات کار طلاق مورد عنایت و توجه قرآن واقع شده، از آن است که خداوند جدایی را دشمن می‌داند.

طبرسی در مکارم الاخلاق از پیامبر (ص) نقل کرده است که حضرت فرمودند: ازدواج کنید ولی طلاق ندهید، زیرا عرش الهی از طلاق می‌لرزد!

با توجه به احادیث متوجه می‌شویم که هرگونه طلاق در محضر خداوند ناشایست است و اسلام همواره سعی بر سازش دارد. بنابراین، تا جایی که صدمات فردی و آسیب روحی زیادی نمی‌بینید، سعی بر سازش کنید؛ در غیر این صورت با تفکر و تأمل بسیار، طلاق را انتخاب کنید.

اگر تاریکی های کدورت و بی محبتی بر سر شما و همسرتان سایه افکنده چنین شرایطی شما را خسته کرده است، با هما مشاور صحبت کنید. ما آماده ایم تا کاربردی ترین راهکارها را در اختیار شما قرار دهیم.

 

تماس با مشاوران همامشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 - امتیاز میانگین: 5]
Summary
این علائم نشان از طلاق عاطفی زوجین دارد!
Article Name
این علائم نشان از طلاق عاطفی زوجین دارد!
Description
منظور از طلاق عاطفی زوجین، جدایی و دوری آن‌ها به لحاظ احساسی و روحی است. توجه نکردن به علایق و نیازهای یکدیگر و برآورده نکردن انتظارات، از علل به وجود آمدن این معضل است.
Author
Publisher Name
هما مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما