اصول و مراحل مشاوره پیش از ازدواج چگونه است؟

اصول و مراحل مشاوره پیش از ازدواج چگونه است؟

خودشناسی پیش از ازدواج، رفع ترس و دلهره‌های قبل از ازدواج و بررسی میزان تفاهم دختر و پسر برای ورود به زندگی مشترک، از اصول و مراحل مشاوره پیش از ازدواج است. اصول و روند کار به این ترتیب است: شما بعد از انتخاب مشاور مناسب و مجرب، تعدادی جلسه مشاوره به صورت انفردی و دو نفره می گذرانید. بعد از چند جلسه رفت و آمد، مشاور شما را ارزیابی می کند. سپس نوبت به پاسخ پرسشنامه و تست‌های مشاوره قبل از ازدواج است. بعد از گذراندن این مراحل، روان شناس نظر خود را به شما اعلام خواهد کرد.

زمانی که تصمیم می‌گیرید با فرد محبوب و مورد علاقه خود ازدواج کنید، شاید تصورکنید انتخاب شما نیازی به تأیید یک فردی با تجربه ندارد. به همین دلیل، مشاوره قبل ازدواج را قبول ندارید. چرا که باور دارید عشق و علاقه میان شما در حدی است که می‌تواند تمام موانع و مشکلات را از سر راه بردارد. اما متأسفانه زندگش مشترک و در واقع ازدواج، با تصورات ذهنی شما در زمان نامزدی، تفاوت‌های بسیاری دارد. برخلاف تصور شما، بسیاری از افرادی که در طول زندگی مشترک، از زناشویی خود دلزده می‌شوند و به جدایی روی می‌آورند، زندگی مشترک خود را با یک عشق آتشین آغاز کرده بودند.

شاید هم فکر می‌کنید ازدواج یک هندوانه سر بسته است و می‌بایست همه چیز را به مقدرات الهی سپرد! امروزه تغییرات سبک زندگی و پیچیدگی روان‌شناختی افراد، این مثَل قدیمی را رد کرده است. اصول و مراحل مشاوره پیش از ازدواج برپایۀ سنجش مهارت و میزان آمادگی دختر و پسر برای ورود به زندگی مشترک و بررسی همسانی آن‌ها است.

هر آنچه که باید در مورد مشاوره پیش از ازدواج بدانید

عموم زندگی‌های شکست خورده، از یک واقعیت پرده برمی دارند. نادیده گرفته شدن معیارهای اصلی ازدواج و پرداخت به مسائل حاشیه‌ای در دوران نامزدی! آنچه که شما در زندگی مشترک با آن روبرو می‌شوید، دغدغه‌های مراسم عروسی، حرف و حدیث اطرافیان و یا وعده های دلخوش کننده نیست! اگرچه این مسائل نیز تا حدی اهمیت دارد، اما این‌ها مقدمات عروسی هستند نه ازدواج! بسیاری از افراد نیز معیارهای ازدواج موفق از دیدگاه اسلام را نادیده می گیرند. غافل از اینکه، آنچه مهم‌تر است، شناخت اخلاق، رفتار و نگرش فرد مقابل در دوران نامزدی و پیش از ازدواج رسمی است.

در این دوران ممکن است شما با موضوعات هشدار دهنده‌ای روبرو شوید، اما در اثر عشق و علاقه زیاد و یا دانش کم، آن‌ها را جدی نگیرید. غافل از اینکه در آینده نزدیک، همین موضوعات منجر به اختلافات جدی شده و زمینه فروپاشی خانواده را فراهم می‌کنند. مسائلی که شاید اگر در حضور مشاورین ازدواج رخ دهد، به طور دقیق مورد ارزیابی قرار گیرد. باور داشته باشید که زندگی مشترک پر از فراز و نشیب و چالش است. شما نمی‌توانید به تنهایی میزان مقاومت و انعطاف‌پذیری همسر آینده خود را در برابر تعارضات ریز و درشت بسنجید. یک مشاور آگاه و خبره که پرونده های مختلفی را از زیر دست گذرانده، کمک خوبی برای شما خواهد بود.

در یک نگاه کلی، می‌توان گفت مشاوره پیش از ازدواج یعنی شناخت صحیح زوجینی که هر یک در فرهنگ، خانواده و اجتماعی متفاوت، با تربیتی متفاوت بزرگ شده‌اند. واضح است که بررسی میزان تفاهم فرهنگی، مالی و اجتماعی منجر به پیشگیری از شروع یک زندگی ناموفق می‌گردد. زیرا در این حالت تفاوت‌ها آشکار و معیارها مشخص شده و میزان اشتراکات زوجین مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مراحل مشاوره قبل از ازدواج به چه صورت است؟

 

در جلسات مشاوره قبل از ازدواج چه اتفاقی می‌افتد؟

یکی از مهم‌ترین معضلات ورود به جلسات مشاوره، ترس از از دست دادن نامزد است. پیش از هر چیز بهتر است بدانید مشاوره ازدواج به شناخت هر چه بیشتر شما کمک می کند. اما تصمیم گیرنده نهایی نیست. حتی اگر مشاور تشخیص دهد که میزان تفاهم و اشتراکات شما ناچیز است، این شما هستید که تصمیم آخر را می گیرید. در این راستا مشاور می تواند با برداشتن موانع ازدواج، بهبود و کاستن میزان اختلافات و آموزش مهارت‌های لازم، زمینه ازدواج موفق را فراهم کند. پس در قدم اول، از جلسات مشاوره پیش از ازدواج نترسید!

در مرحلۀ اول، شما با انتخاب یک مشاور زبده و کار بلد، وارد پروسه مشاوره خواهید شد. اصول مشاورۀ ازدواج به این صورت است که طیّ 5 الی 10 جلسه مشاوره انفرادی و دو نفره، موضوعات مختلفی مورد بحث قرار می گیرد. در جلسات ابتدایی، دختر و پسر با یکدیگر در جلسه حضور پیدا می کنند و درباره نحوه آشنایی، مدت آن و دلیل ازدواج و انتخاب خود صحبت می کنند.

در جلسات مشاوره قبل از ازدواج چه اتفاقی می‌افتد؟

 

در مراحل بعدی، مشاور شما را به طور شخصی ارزیابی می کند تا به یک ذهنیت درست از شخصیت، علایق و اهداف شما برسد. در این مرحله برخی از مشاورین با انجام تست های کتبی از دو طرف، میزان موفقیت ازدواجشان را محک می زنند. اگرچه پاسخ این نوع آزمون ها معیار اصلی مشاوران نیست، اما می تواند تصویر نسبتاً درستی از میزان تفاهم زوجین ارائه دهد.

پرسشنامه مشاوره قبل از ازدواج

در ادامه، آزمون‌های مربوط به روانشناختی برگزار می‌شود. در پرتوی این آزمون می توان به خصوصیات اخلاقی و روحیات طرف مقابل پی‌برد. برای مثال، می توان فهمید که زوجین درونگرا هستند و یا برونگرا؟ مسلماً کشف این حقیقت زمانی که زیر ساخت شخصیتی زوجین در تضاد با یکدیگر است، اهمیت بسیاری پیدا می کند. چرا که یک نفر از آنان که برونگراست تمایل دارد در سکوت و انزوا زندگی کند اما فرد مقابل که دورنگراست روحیات اجتماعی دارد و از محافل دوستانه لذت می برد. شروع زندگی این دو فرد با مشکلاتی همراه می شود. در نهایت نیز یکی از این دو افراد می بایست خود را قربانی کرده و بر خواسته های قلبی خود پا بگذارد.

در جلسات پایانی، مشاور تمام یافته ها و نظرهای خود نسبت به زوجین را بیان می کند. نوع رفتار دختر و پسر در این جلسه نیز به طرز قابل توجهی می تواند تعیین کننده باشد. برای مثال، زمانی که مشاور تشخیص می دهد پسر شکاک و منفی نگر است، واکنش او به این موضوع بسیار حائز خواهد بود. چرا که ممکن است این موضوع را تایید کرده و به فکر درمان آن باشد. و یا در برابر آن واکنش منفی نشان دهد، پرخاش کند و مشاور را مورد اتهام قرار دهد. در این زمان دختر می‌تواند این موضوع را معیاری برای سنجش میزان مسئولیت پذیری و انعطاف پذیری فرد مقابل قرار دهد و تصمیم نهایی خود را بگیرد. تمام این پروسه‌ها در هما مشاور اجرا می‌شود. برای مشاوره آنلاین، تلفنی و حضوری، با ما ارتباط برقرار کنید.

به طور کلی، مراحل مشاورۀ ازدواج با سه هدف اصلی طی می‌شود:

  1. سنجش میزان آمادگی دختر و پسر برای ورود به زندگی مشترک.
  2. بررسی میزان تفاهمات، هماهنگی‌ها و همسانی دختر و پسر.
  3. سنجش میزان مهارت دختر و پسر برای ورود به زندگی زناشویی.

اهداف اصلی مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

 

در جلسات مشاوره قبل از ازدواج چه بگوییم؟

اینکه بدانید در طول جلسات آشنایی و مشاوره با نامزد خود چه بگویید و از چه مسائلی حرف بزنید، بسیار حائز اهمیت است. توصیه می کنیم هر مسئله حساس و مهمی را که تصور می کنید در آینده ممکن است مشکل آفرین باشد، بیان کنید. اما آن دسته از مسائل بی اهمیت که تنها موجب شرم و خجالت شما و یا فرد مقابل می شود را کنار بگذارید. اگر تصمیم دارید فرد مقابل را نقد کنید، سعی کنید منصف باشید و در ابراز نقاط قوت نیز خساست به خرج ندهید.

برای اینکه بتوانید بهترین بازدهی را از این جلسات داشته باشید، بهتر است خودتان را نیز را بشناسید! معیارها و اهدافتان را مشخص و در طول جلسات بیان کنید. شما می‌توانید در طول جلسات فردی، با فراغ بال و آسودگی بیشتری در باره سوابق و ویژگی های فردی خود صحبت کنید. فراموش نکنید که هر قدر توضیحات شما کامل و جامع باشد، مشاور بهتر می‌تواند راهنمایی‌تان کند. اگر مشکل و اختلالی در شما وجود دارد (مانند افسردگی، اضطراب و یا ترس) حتماً پیش از شروع زندگی مشترک و با کمک روانشناسان، آن‌ها را برطرف کنید.

در جلسات مشاوره قبل از ازدواج چه بگوییم؟

 

بهترین زمان برای شرکت در جلسات مشاوره پیش از ازدواج

زمان انجام مشاوره از اهمیت بسیاری برخوردار است. به طور معمول لازم است دختر و پسر به یک آشنایی نسبی نسبت به یکدیگر رسیده باشند، سپس به مشاور مراجعه کنند. برای مثال، ممکن است در طول یک رابطه دوستی قبل از ازدواج به یکدیگر علاقه‌مند شده‌ باشید و هنوز جلسات خواستگاری به طور رسمی برگزار نشده باشد. در این صورت، بهتر است بعد از 2 الی 3 جلسه ملاقات حضوری، نسبت به انجام مشاوره ازدواج اقدام کنید. بلافاصله پس از آشنایی، نمی توان جلسات موفقی را پشت سر گذاشت.

گاه ازدواج به صورت سنتی پیش می رود و شما تصمیم دارید پس از مراحل خواستگاری، به مشاوره مراجعه کنید. در این صورت بهتر است حداقل 8 الی 12 ساعت به صورت خصوصی با یکدیگر صحبت کنید. همچنین بهتر است چند بار با یکدیگر بیرون بروید تا کمی بهتر روحیات هم را بشناسید.

فرآیند مشاوره در هر دو حالت فوق یکسان است و طبق یک روال روتین صورت می‌پذیرد. اما توجه داشته باشید حضور در این نوع جلسات را بیش از حد به تعویق نیندازید. چرا که همزمان با شکل‌گیری روابط عاطفی میان دختر و پسر، اثر بخشی جلسات مشاوره کم خواهد شد. به طور کلی، این موضوع که قبل از ازدواج چه باید بدانیم، بسیار مهم است. شناخت کافی از دانستی‌های لازم، مسیر زندگی‌تان را روشن‌تر خواهد کرد.

در جلسات مشاوره ازدواج چه مهارت‌هایی را آموزش می‌بینید؟

متأسفانه در فرهنگ ما برخی بر این باورند که ازدواج نیازی به آموزش ندارد. حال آنکه شرط ورود به زندگی مشترک، دارا بودن برخی مهارت های لازم و ضروری است. مشاوره پیش از ازدواج زمانی که تشخیص دهد فرد مهارت‌های لازم را آموزش ندیده و نیاز به پرداخت به آنان دارد، این نکته را به او گوشزد می کند. شما برای کسب موفقیت در زندگی مشترک نیاز دارید چند آموزش مهم را پشت سر بگذارید.

1- خودشناسی قبل از ازدواج

تا زمانی که ندانید چه کسی هستید و چه اهداف و آرزوهایی دارید، چگونه می توانید شریک زندگی خود را انتخاب کنید؟ خودشناسی قبل از ازدواج، اولین مهارتی است که می بایست یاد بگیرید. نه بدین معنا که ویژگی‌های مثبت خود را تشخیص داده و بر روی بدی‌ها و نکات منفی خود چشم بپوشانید. شما مجموعه‌ای از ویژگی های اخلاقی مثبت و منفی هستید که سالیان سال در وجود شما شکل گرفته و باقی مانده است.

2- به عادت‌های غلط پایان می‌دهید

در طول کلاس های آموزشی مشاوره پیش از ازدواج یاد می گیرید عادت های نادرست دوران مجردی را به زندگی مشترک منتقل نکنید. نقش شما در فرآیند ازدواج تغییر پیدا می کند. اگر دختر هستید، خانم خانه و در آینده مادر می خواهید شد. اگر پسر هستید، تکیه‌گاه همسر و بچه‌ها خواهید شد. این تغییر نقش نیاز به تغییرات جدی در رفتارهای نادرست و عادت های غلط دارد.

3- مشترک واقع بین شدن در زندگی مشترک

ازدواج‌هایی که با وعده های خام شکل می‌گیرند، افسانه‌ای و غیر ممکن خواهند بود. واقع بین باشید. آن سوی شب عروسی، اتفاقات، چالش ها و تعارضاتی رخ  می دهد که ممکن است شیرین و دلچسب نباشند.

4- تقویت مهارت‌های ارتباطی در جلسات مشاوره ازدواج

چند مهارت مهم و اساسی وجود دارد که یادگیری آن‌ها در طول زندگی مشترک درمان کننده خواهد بود. مثلاً مهارت گوش دادن. و یا مهارت درخواست کردن. زمانی که بدانید چگونه شنونده فعال و خوبی باشید، بسیاری از مشکلات زندگی مشترک را تجربه نخواهید کرد. مهارت حل اختلاف نیز در زمان بروز تعارضات به کار شما می‌آید. شما یاد می‌گیرید که چگونه به یک اختلاف جدی و یا سطحی پایان دهید و آن را پیش از آنکه ریشه ای و عمیق شوید از بین ببرید. در این بخش می توانید در مورد نحوه برخورد با خانواده شوهر، سوالات خود را مطرح کنید.

5- شناخت بهتر جنس زن و مرد

در بسیاری از موارد دختر و پسر، برای آشنایی با جنس مخالف محدودیت‌های بسیاری دارند. مشاوره پیش از ازدواج با آموزش خصوصیات زیر ساختی زن و مرد، شما را با تفاوت‌های این دو جنس آشنا می کند. در طول این جلسات، شما با نحوه برخورد جنس مخالف‌تان با استرس، رابطه جنسی و مسائل احساسی آشنا می‌شوید و به درک درستی از جهان‌بینی آن‌ها می‌رسید.

قصد شما از ازدواج چیست؟ آیا ازدواج می کنید تا دو سه سال بعد با ناکامی و نا امیدی به آن پایان دهید؟ مسلماً نه! پس چرا نسبت به این اتفاق مهم و اساسی بی توجهید؟ دقت و نکته سنجی شما در انتخاب همسر می‌تواند تضمین کننده خوشبختی شما باشد. شما در مسیری قرار دارید که انتهای آن زندگی زناشویی و مشترک است. مسئولیت بی چون و چرای این زندگی بر عهده شما خواهد بود. گاه با وجود علاقه دو طرف، ترس از ازدواج مانع پا پیش گذاشتن می شود. در این مورد با متخصصان ما در هما مشاور صحبت کنید.

اگر هیجان و عشق بر شما غلبه کرده و شوق مراسم عروسی، خرید جهیزیه و شروع زندگی مشترک، بر تفکر و شناخت عمیق همسر آینده فائق آمده، ضروری است که در جلسات مشاوره قبل از ازدواج حضور پیدا کنید. مشاوره‌های روان‌شناختی برای شناخت روحیات دختر و پسر همانقدر مهم است که آزمایش‌های قبل از ازدواج! در جلسات مشاوره، در مورد مدارک لازم برای آزمایش ازدواج نیز سوال کنید.

 

تماس با مشاوران همامشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور