از مزیت‌ ها و مشکلات ازدواج فامیلی چه می‌ دانید؟

از مزیت‌ها و مشکلات ازدواج فامیلی چه می‌دانید؟

ازدواج قراردادی اجتماعی است که یکی از اهداف آن، تشکیل خانواده و تولید نسل است. ازدواج خویشاوندی، یکی از رایج‌ترین پیوندها در ایران است. انتقال ارزش‌های فرهنگی خانواده‌ها، از مزیت‌های ازدواج فامیلی است. بیماری‌های شایع و ژنتیکی و گاه معلولیت فرزندان، از مشکلات و معایب پیوندهای خویشاوندی محسوب می‌شود. تا جایی که اسلام و قرآن نیز افراد را از آن منع کرده‌اند و توصیه شده چنین پیوندهایی با تفکر سنجیده و همه جانبه انجام شود.

پیوندهای خویشاوندی در میان خانواده‌های سرتاسر دنیا وجود دارد. زیرا بسیاری از خانواده‌ها بر این باورند که این نوع ازدواج می‌تواند آینده فرزندشان را تضمین کند و در چنین پیوندهای خانوادگی، طلاق و جدایی وجود نخواهد داشت. شرایط ناامن جامعه، عدم شناخت عمیق و اعتماد ناکافی به خواستگار غریبه، از دیگر دلایلی است که بسیاری از خانواده‌ها را به چنین پیوندهایی ترغیب می‌کند. اما یا واقعا چنین است؟ در این مطلب سعی بر آن داریم تا آگاهی لازم را از مزایا و معایب ازدواج فامیلی برای شما فراهم کنیم.

مشکلات ناشی از ازدواج‌های خویشاوندی چیست؟

خانواده ها دارای سنت ها، ویژگی ها، ایمان، عقاید و تعصبات خاص خود هستند. اینها هستند که به طور کلی و نا خودآگاه تعیین می‌کنند چه کسی با چه کسی ازدواج کند! از رایج‌ترین مشکلات ازدواج فامیلی می‌توان به اختلاف‌های بین دو خانواده اشاره کرد. برای نمونه، وقتی یک زوج به مشکل بر می خورند، زمینه دخالت فامیل هم بیشتر می‌شود. زیرا هر کدام از خانواده‌ها از فرزند خود جانب داری می کنند و همین باعث می شود روابط چندین و چند ساله دو خانواده بهم بخورد.

نزدیکی خانواده ها در ازدواج فامیلی باعث می‌شود که حریم خصوصی درون خانواده‌ای از بین برود. این باعث می‌شود تا همه فامیل از مشکلات آن زوج با خبر شده و سلامت زندگی آن ها کمرنگ شود. از طرف دیگر، طلاق و جدایی در ازدواج‌های خویشاوندی سخت می‌شود، چرا که با جدایی دو نفر از هم، اغلب کل روابط خانوادگی تحت‌ تأثیر قرار می‌گیرد و ممکن است باعث از هم پاشیده شدن یک فامیل شود.

بیماری‌های شایع و ژنتیکی مربوط به ازدواج فامیلی

خطر مشکلات سلامتی جسمی در هر ازدواجی اعم از ازدواج با غریبه یا خویشاوند، وجود دارد. اصلاً به همین علت است که آزمایش قبل ازدواج اجباریست. اما در ازدواج های خویشاوندی، خطر مسائل ژنتیکی برای فرزندان، پر رنگ‌تر جلوه می‌کند. ژن‌های معیوب در کروموزوم‌های بسیاری از ما وجود دارد. اما، بسیاری از آنها مغلوب می‌شوند. به این معنی که ژن‌های سالم بر معیوب مسلط می شوند و اجازه بروز آن‌ها را نمی‌دهند.

در حالتی که زن و شوهر با هم خویشاوند باشند، این احتمال که فرزندشان 2 نسخه از ژن معیوب را بدست آورد و دچار بیناری شود، بسیار بیشتر می شود. خویشاوندی یک روند اجتماعی کاملاً ریشه‌دار است. در حال حاضر یک میلیارد نفر در کشورهایی زندگی می‌کنند که ازدواج های فامیلی معمول است و در این میان، از هر سه ازدواج یک ازدواج بین پسر عموها است. عوارض و تأثیراتی که ژن‌های همسان بر جنین می گذارد باعث ابجاد معلولیت‌های ذهنی در فرزندان می‌شود. این تأثیرات منفی ممکن است جان مادر را نیز به خطر بیندازد.

تحقیقات نشان داده فرزندان حاصل از ازدواج فامیلی بین 6 تا 7 درصد با معلولیت مواجه شده‌اند. بطور کلی، بیماری‌های شایع ناشی از ازدواج‌های فامیلی عبارتند از:

 • شب کوری
 • نقص سیستم ایمنی
 • سرطان
 • معلولیت‌ها
 • هپاتیت

بیماری‌های ژنتیکی ناشی از ازدواج های خویشاوندی نیز به صورت زیر است:

 • نقص سیستم های عصبي
 • بيماري‌هـاي مـادرزادي نـواقص بينـايي
 • ناشنوائي‌هاي اتوزومـال مغلـوب و ديـستروفی شـبكيه زودرس
 • گلوكـوم مـادرزادي اوليـه
 • انوفتالموس

بیماری‌های شایع و ژنتیکی مربوط به ازدواج فامیلی چیست؟

 

ازدواج های فامیلی با افزایش خطر ابتلا به ناهنجاری های مادرزادی و بیماری‌های ژنتیکی مغلوب همراه است. گذراندن مراحل مشاوره پیش از ازدواج، تأثیر بسزایی در افزایش آگاهی عمومی در مورد اقدامات پیشگیرانه برای اختلالات مادرزادی خواهد داشت.

ازدواج فامیلی چه مزایایی دارد؟

علی رغم خطرات پزشکی، ازدواج خویشاوندی از بسیاری از جنبه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و همچنین برخی جنبه‌های علمی طرفدار دارد. از میان همه این موارد، میل به ازدواج های فامیلی، بیشتر به دلایل فرهنگی و اجتماعی است. تصور می شود که پیوندهای خویشاوندی دارای مزایایی زیر است:

 • روابط زناشویی پایدار
 • تقویت ارتباطات خویشاوندی
 • کاهش مشکلات مالی خانواده
 • سهولت تنظیم ازدواج
 • سازگاری بهتر با قوانین
 • خشونت خانگی کمتر
 • نرخ کمتر طلاق

از طرف دیگر، ازدواج خویشاوندی فرصت‌هایی برای انتقال ارزش‌های فرهنگی و تداوم فرهنگ ها فراهم می‌کند. در برخی موارد، کاهش هزینه جهیزیه را می توان از مزایای اقتصادی پیوندهای خویشاوندی در نظر گرفت. حفظ و تداوم درون نسلی برخی از مفاهیم مذهبی و سیاسی نیز از دیگر جنبه‌های مثبت است که معتقدان را به سمت ازدواج های فامیلی جلب می کند.

ازدواج فامیلی چه مزایایی دارد؟

دیدگاه اسلام در باره ازدواج فامیلی چیست؟

از پیامبر خدا نقل شده است که فرمود: «با غریبه ازدواج کنید تا فرزند ضعیف نیاورید». از امام صادق (ع) نیز نقل شده است که فرمود: «با خویشان نزدیک، ازدوا نکنید؛ چرا که فرزند ضعیف پدید می‌آید».

این‌ها نمونه‌ای از احادیث پیامبر و امامان است. در واقع دیدگاه اسلام از ازدواج فامیلی است که در قالب حدیث ذکر شده و انسان را رهنمود داده است. چنین پیوندهایی می‌تواند سلامت مادر و جنین را به خطر اندازد و از این رو، جایز نیست. اما چرا پیوندهای خویشاوندی در امامان و پیامبران دیده می شود؟

 برای مثال ازدواج امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س)، ازدواج امام سجّاد (ع) با دختر امام حسن یا ازدواج حضرت زینب (س) با پسرعمویش عبد الله بن جعفر که خویشاوند نزدیک یکدیگر بوده اند. اما باید درنظر گرفت که آن ها معصوم و در مقام امامت هستند و ازدواج آن ها در آسمان بسته شده بود. نکته دیگر آنکه، در آن زمان تعداد مسلمانان کم بود؛ لذا ازدواج فامیلی اجتناب ناپذیر بوده است.

در قرآن نیز ذکر شده است: ازدواجی که قرار است فامیلی رخ دهد باید از سر تفکر باشد. تفکری عمیق. چون بعدها ممکن است خسارات جبران ناپذیری بوجود بیاید. در اسلام به مشورت اهمیت فراوان داده شده است. در سوره شوری آیه سی وهشت می فرماید: تفکر به همراه آگاهی می تواند آرامش را درون خانواده محقق کند.

در منابع روايى شيعه از امام زين ‏العابدين (ع) روايت شده است: “كسى كه براى خداوند و صله رحم ازدواج كند، خداوند او را به تاج پادشاهى و كرامت سرافراز می‌کند”. این حدیث نیز اشاره به آن دارد اگر به قصد صله رحم باشد جایز است اما مکروه بودن ازدواج خویشاوندی بسیار قید شده است.

بطور کلی، با استناد به احادیث و نیز توصیه‌های علمی متخصّصان ژنتیک است که برخی فقیهان معاصر، ازدواج فامیلی را مکروه می‌دانند. فرزندان حاصل از ازدواج‌های خویشاوندی، نسبت به عفونت هایی مثل هپاتیت و توبرکلوزیس مستعدتر هستند. در کشور ما، درصد افراد مبتلا به صرع با پدر و مادر خویشاوند، به طور قابل توجهی بیشتر از افراد دیگر است. این نشان می‌دهد که ازدواج خویشاوندی خطر ابتلا به صرع را در فرزندان افزایش می دهد.

نکات لازم در مورد پیوندهای خویشاوندی

همه مواردی که ذکر شد، قبل از هر ازدواجی، لازم است دو طرف یکدیگر را مورد ارزیابی قرار دهند. حتی اگر قوم و خویش باشند. باید بررسی کنید که آیا با هم تناسب دارید یا خیر. این مورد در ازدواج‌های فامیلی نباید فراموش شود. بسیاری از مردم گمان می‌کنند چون خانواده دختر و پسر یکدیگر را می‌شناسند، فضایی را که دختر و پسر در آن پرورش یافته‌اند و حتی آسیب‌های آن را خوب می‌شناسند.

شاید این جمله معروف را شنیده باشید: «او را مثل بچه خودم بزرگ کرده‌ام». چنین گفتمان‌ها و تفکراتی باعث می شود گاه خانواده‌ها نسبت به بررسی و ارزیابی تناسب‌های مهم احساس نیاز نکنند. اتفاقاً اکثر مشکلات هم از این طرز فکر ناشی می‌شود. هر چند در ازدواج های فامیلی، دختر و پسر از یکدیگر و خانواده هایشان شناخت دارند، اما به هیچ وجه نباید به خاطر فامیل بودن از اهمیت تحقیق درباره طرف مقابل غافل شد. بنابراین، لازم است هم خانواده دختر و هم خانواده پسر، برای تحقیق از محل کار، محل تحصیل و دوستان صمیمی طرف مقابل، پرس و جو کنند تا در آینده با مشکلی ایجاد نشود.

اگر تا دیروز با مادر زن تان نسبت عمه و برادرزاده داشتید، از این به بعد باید نسبت داماد و مادرزنی را هم بپذیرید. این یعنی دیگر نمی توانید نقش قبلی را داشته باشید و نقش های جدیدتری به شما داده می شود. شما باید در قامت یک داماد یا عروس، مرزهای جدیدی را برای رابطه تان تعیین کنید و احترام گذاشتن، نحوۀ برخورد، رفت و آمدتان را به شیوه ای دیگر تنظیم کنید.

نداشتن این مهارت باعث می‌شود که شما خیلی زود از داماد دوست داشتنی تبدیل به یک عنصر اختلاف برانگیز در خانواده شوید! بنابراین، لازم است با کسب مهارت‌های زندگی، رفتاری جدید با والدین همسرتان داشته باشید. رفتاری که نه تنها نقش قبلی‌تان را حفظ کند، بلکه در جایگاه خاص‌تری هم قرار بگیرید و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

جهت هر مشاوره در زمینه‌های مختلف ازدواج، می توانید از هما مشاور کمک بگیرید. مختصصان ما آماده راهنمایی شما به صورت حضوری، تلفنی و یا آنلاین هستند.

 

تماس با مشاوران همامشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 - امتیاز میانگین: 5]

1 دیدگاه

 • blank

  مبینا, 1399-07-30 @ 1:13 ب.ظ پاسخ

  عالی بود…با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما