ارگاسم و آنورگاسمی چیست؟

ارگاسم و آنورگاسمی چیست؟

ارگاسم را می توان لذت شدید جسمی و رهایی از تنش‌های روحی تعریف کرد. آنورگاسمی حالتی است که فرد توانایی رسیدن به اوج لذت جنسی و تجربه آن را ندارد و یا زمان زیادی را برای رسیدن به آن صرف می کنند. ارگاسم عموماً با انقباضات ریتمیک و غیر اداری در عضلات لگن نمود پیدا می کند. رسیدن به اوج لذت جنسی در همۀ افراد یکسان نیست. این حالت حتی در بانوان نیز بسیار متفاوت است. در ادامه توضیحاتی راجع به ارگاسم و اختلالات رسیدن به آن ارائه شده است.

ارگاسم چیست؟

آخرین مرحله و اوج لذت جنسی در یک رابطه جنسی «ارگاسم» نامیده می‌شود. این حالت زمانی رخ می‌دهد که شخص، از مرحله ارضا شدن عبور کرده و بدن او تغییرات فیزیولوژیک و جریانِ خونِ جمع شده در عضلات را دفع کند. در واقع ارگاسم کمک می کند تا تمام فشاری و خونی که در مرحله ارضا شدن و برانگیختگی در عضلات و اندام های جنسی انباشته شده بود، به یکباره پخش شود. ارگاسم در مردان نسبت به زنان بسیار متفاوت است. اما آنچه که در هر دو مشابه می‌باشد، عملکرد مغز و ترشح هورمون های لذت است. توجه داشته باشید که ارگاسم همیشه یک تعریف واحد ندارد. این حالت در افراد مختلف، متفاوت است.

آنورگاسمی چیست؟

آنورگاسمی و یا اختلال در رسیدن به ارگاسم، از جمله اختلالات جنسی است که امروزه گریبان خیل عظیمی از افراد، به ویژه بانوان را گرفته است. در این اختلال، فرد توانایی رسیدن به اوج لذت جنسی که همان ارگاسم است را ندارند. یعنی درست در مرحله آخر که فرد از مرحله ارضا شدن عبور می کند، بدن او دچار تغییرات فیزیولوژیک می شود و سعی دارد خون جمع شده در عضلات بدن را به یکباره دفع کند، عملکرد جنسی فرد متوقف می شود. این معضل زمانی جدی می شود که فرد در طول دفعات مکرر به ارگاسم نمی‌رسد.

شدت ارگاسم در افراد مختلف متفاوت است. بنابراین هیچ معیار مشخصی برای سنجش کیفیت آن وجود ندارد. زنان حتی از نظر میزان تحریک نیز با یکدیگر تفاوت دارند. برای مثال، برخی تنها با دخول و تماس آلت تناسلی مردانه با واژن به لذت جنسی می‌رسند و برخی دیگر نیاز به زمان و تحریک بیشتری دارند. اما در اغلب موارد، زنان با تحریک مستقیم و غیرمستقیم اندام‌های جنسی به ارگاسم می رسند. اگر شما از اوج فعالیت های جنسی خود راضی نیستید و به لذت نمی رسید، می بایست این موضوع را جدی‌تر دنبال کنید.

آنورگاسمی چیست؟

 

 انواع آنورگاسمی چیست؟

  1. آنورگاسمی مادام العمر: بدین معنا که فرد هرگز ارگاسم را تجربه نکرده است.
  2. آنورگاسمی اکتسابی: همانطور که از نامش پیداست، فرد این اختلال را در طول رابطه‌زناشویی کسب کرده است. بدین معنی که در گذشته ارگاسم داشته، اما اکنون توان رسیدن به آن را ندارد.
  3. آنورگاسمی موقعیتی: این اختلال در مورد افرادی است که تنها در یک موقعیت و حالت خاص می‌توانند رسیدن به اوج لذت را تجربه کنند.

 انواع آنورگاسمی چیست؟

 

آنورگاسمی را چگونه تشخیص دهیم؟

اختلال ارگاسم یک بیماری خاموش نیست که نتوان آن را تشخیص داد. این اختلال با علائم واضح و محسوسی همراه است که می توانید وجود آن ها را در خود بررسی کنید. افرادی مبتلا به آرنوگاسمی هستند که در رسیدن به ارگاسم تأخیر زیادی دارند. همچنین تعداد دفعاتی که به ارگاسم رسیدند آنقدر کم است که می توان گفت تقریبا آن را تجربه نکرده اند. حس برانگیختگی فیزیکی در این اشخاص بسیار ضعیف است. طوریکه حتی اگر هم به اوج لذت برسند، لذت‌شان آنان از کیفیت پایینی برخوردار است.

اگر با وجود تحریک کافی از جانب شریک جنسی خود، اوج لذت جنسی را تجربه نمی کنید، می‌توان گفت به آنورگاسمی مبتلا هستید. این حس ناکام کننده به مراتب تکرار شده تا در نهایت برای هر دو طرف عادی می شود. اما برای اینکه بتوانید این اختلال را به طور علمی ارزیابی کنید، می بایست به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

پزشک شما در وهله اول سؤالاتی پیرامون بیماری‌های جنسی و یا درمانی‌های جراحی می‌پرسد. حتی گاهی روابط زناشویی شما مورد بحث قرار می گیرد. توجه داشته باشید که پاسخ به اینگونه سوالات را با خود تمرین کنید. تا حس خجالت مانع پاسخ های صادقانه نشود. در مرحله بعد پزشک ممکن است برای خانم ها آزمایشاتی را تجویز کند. در آزمایش‌هایی نظیر پاپ اسمیر، سلامت جنسی شما با معاینه سلول های گردن رحم ارزیابی می شود.

آنورگاسمی را چگونه تشخیص دهیم؟

 

تماس با مشاوران همامشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 - امتیاز میانگین: 5]
Summary
ارگاسم و آنورگاسمی چیست؟
Article Name
ارگاسم و آنورگاسمی چیست؟
Description
ارگاسم را می‌توان لذت شدید جسمی و رهایی از تنش‌های روحی تعریف کرد. آنورگاسمی حالتی است که فرد توانایی رسیدن به اوج لذت جنسی و تجربه آن را ندارد و یا زمان زیادی را برای رسیدن به آن صرف می کنند.
Author
Publisher Name
هما مشاور
Publisher Logo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما