آیا ازدواج به خاطر فرار از تنهایی کار درستی است؟

آیا ازدواج به خاطر فرار از تنهایی کار درستی است؟

برخی از افراد برای فرار کردن از تنهایی، تصمیم می گیرند که ازدواج کنند. در حالی که افراد باید برای ازدواج کردن و آغاز زندگی مشترک دلایلی داشته باشند. اما متاسفانه برخی از جوانان فقط و فقط برای فرار کردن از تنها بودن تصمیم به ازدواج کردن می گیرند. آن ها معیار های انتخاب همسر را نادیده گرفته و با این کار در آینده دچار مشکلات زیادی خواهند شد. انتخاب غلط، افزایش احتمال طلاق و غیره از جمله مضرات ازدواج به خاطر فرار از تنهایی می باشند. ما در این مقاله سعی داریم شما را با نادرست بودن این نوع ازدواج آگاه کنیم.

ازدواج برای فرار از تنهایی

اجتماعی بودن انسان، امری کاملا طبیعی است. اغلب انسان ها دوست دارند که در میان جمع بوده و با افراد زیادی در ارتباط باشند. در واقع انسان در تعامل با دیگران است که نیاز های خود را بر طرف می کند. بنا به ذاتی بودن تعامل انسان با سایر افراد، اغلب از تنهایی و تنها ماندن دوری می کنند. گاهی اوقات افراد برای دور ماندن از تنهایی و نداشتن حس تنهایی، به تشکیل خانواده و ازدواج کردن، می اندیشند. در واقع این افراد فکر می کنند که اگر ازدواج کنند، دیگر تنها نخواهند بود. در حالی که ازدواج به این نوع، عواقب و پیامد های ناگواری را به همراه دارد.

افرادی که برای تنها نماندن تصمیم به ازدواج می گیرند، ازدواج را راهی برای تبادل احساسات خود، هم دلی و هم دردی می دانند. اما گاهی اوقات عدم ارتباط با دیگران دلایلی همچون: علل شخصیتی، ابتلا به اختلالات روانی، ضعف مهارت های اجتماعی و غیره دارد که با ازدواج حل نمی شود. این افراد باید تحت نظر روان شناس بوده و به دنبال راه حل مناسبی باشند و بدانند که ازدواج اصلا راه حل مناسبی نمی باشد.

پیامد ها و مضرات ازدواج به خاطر فرار از تنهایی

افرادی که ازدواج کردن را راهی مناسب برای رها شدن و فرار کردن از تنهایی انتخاب می کنند، مشکلات سخت و دشواری را تجربه خواهند کرد. این عواقب و پیامد ها و مضرات عبارت است از:

تصمیم گیری و انتخاب غلط

افراد هنگامی که بدون داشتن تفکر قبلی اقدام به ازدواج می کنند، احتمال اینکه فردی را انتخاب کنند که مناسب نباشد، زیاد است. در واقع عجولانه انتخاب کردن باعث می شود که فردی را برای ازدواج انتخاب کنند که انتخابی نادرست باشد. اغلب افراد برای اینکه هر چه سریع تر از تنها بودن رها شوند، بدون شناخت، بدون آموزش و آگاهی، اولین فرد را برای ازدواج انتخاب می کنند.

 این نوع انتخاب، نتایج مطلوبی را به همراه ندارد. در این نوع ازدواج افراد نمی توانند خلاء های احساسی خود را جبران کنند. بنابراین این نوع از ازدواج باعث می شود نه تنها افراد حس تنهایی را دو چندان حس کنند، بلکه باعث می شود از نظر عاطفی نیز دچار کمبود شوند.

افزایش مشکلات بین زوجین

هنگامی که افراد بدون شناخت و عجولانه با هم ازدواج می کنند، طبیعتا دچار مشکلات فراوانی می شوند. افرادی که برای رها شدن از تنهایی اقدام به ازدواج کردند، هنگامی که با مشکلات زناشویی رو به رو می شوند، سریعا پشیمان خواهند شد. آن ها ازدواج را راهی برای رها شدن از تنهایی می دانستند ولی چیزی جدای تصورشان را تجربه می کنند. زیرا آن ها تصور می کردند که پس از تشکیل خانواده و آغاز زندگی مشترک، همیشه فردی در کنار آن ها خواهند بود.

مشکلات و اختلافاتی که بین زوجین وجود دارد، باعث می شود که تنش و استرس افراد زیاد شود. ازدواج برای فرار از تنها بودن، مشکلات بین فردی و فردی را افزایش می دهد. این مشکلات باعث می شود تا زوجین از هم زده شده و روز به روز روابط بینشان بدتر از دیروز شود. همچنین ممکن است که در این میان فرزندی به دنیا آمده و سرنوشت او نیز خراب شود. زیرا، اغلب افراد نمی توانند این مشکلات را تحمل کرده و به فکر جدا شدن و طلاق گرفتن می افتند.

پیامد ها و مضرات ازدواج به خاطر فرار از تنهایی

افزایش طلاق

مشکلاتی که در بین زوجین به وجود می آید، باعث افزایش احتمال طلاق می شود. جدا شدن از هم و طلاق گرفتن علاوه بر آسیب هایی که به زندگی هر دو نفر می زند، آسیب های دیگری را نیز به همراه دارد. طلاق گرفتن و جدا شدن، در صورت وجود فرزند، برای او نیز مخرب و آسیب زا خواهد بود. در اغلب موارد مردان و زنان پس از طلاق و جدایی دچار شکست عاطفی می شوند. این شکست عاطفی باعث می شود تا افراد بیش از پیش احساس تنهایی کنند.

برخی از افراد پس از جدا شدن سریعا به دنبال پر کردن خلاء عاطفی خود هستند که این امر بسیار اشتباه می باشد. زیرا شروع یک رابطه جدید و ازدواج مجدد، پس از داشتن یک تجربه بد، پیامد های ناگواری را به همراه خواهد داشت. افراد باید پس از داشتن رابطه ای نامناسب، ابتدا تنش های خود را ترمیم کرده و سپس وارد رابطه جدید شوند. در غیر این صورت دوباره همان آسیب ها و مشکلات و اشتباهات را تجربه خواهند کرد.

پیامد ها و مضرات ازدواج به خاطر فرار از تنهایی

روش های رهایی از تنهایی

افراد برای رها شدن از تنهایی به جای اینکه تصمیم به ازدواج عجولانه بگیرند، بهتر است راه حل مناسبی را بیایند. ما در ادامه مقاله چند راه حل برای رها شدن از تنهایی را به شما ارائه می دهیم.

  • تنها بودن را قبول کنید.
  • بدانید که تنهایی انتخاب است.
  • گذشته ها را رها کنید.
  • با بهترین دوستان خود در ارتباط باشید.
  • با خودتان مهربان باشید.
  • درهای قلبتان را به روی دوستان و آشنایان خود بگشایید.
  • لیستی از افرادی که دوست دارید تهیه کرده و با آن ها ارتباط برقرار کنید.
  • در سلام کردن پیشی بگیرید.
  • علایق و سلیقه های خود را افشا کنید.

ترس از ازدواج، ندانستن زمان مناسب برای ازدواج، آشنا نبودن با تست های پیش از ازدواج و غیره جز مشکلاتی هستند که باید حتما با مشاوره در این زمینه ها در ارتباط بوده و کمک بگیرید. مشاوران ما در هما مشاور در این زمینه ها و سایر زمینه های مرتبط آماده کمک به شما عزیزان می باشند. شما می توانید سوالات خود را از طریق تماس گرفتن یا کامنت گذاشتن از ما بپرسید تا در اسرع وقت پاسخ مناسب را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با مشاور