میتونم کمکتون کنم؟

آیا آزمایش عدم بارداری برای طلاق الزامی است؟

آیا انجام آزمایش بارداری برای ثبت طلاق الزامی است؟

ارائه نتیجه «آزمایش عدم بارداری برای طلاق» یکی از مدارک لازم برای انجام کارهای طلاق است. این گواهی باید به قاضی دادگاه ارائه شود. برای صدرو حکم طلاق، آزمایش عدم بارداری زن باید به تأیید قاضی دادگاه برسد. پاسخ به این سؤال که آیا زن باردار می تواند طلاق بگیرد، مثبت است. بله؛ زن باردار می تواند طلاق بگیرید. اما چه لزومی به انجام آزمایش بارداری برای طلاق وجود دارد؟ این آزمایش انجام می شود تا در صورتیکه که زن باردار باشد، بعد از به دنیا آمدن فرزند، پرداخت نفقه فرزند بر عهده مرد باشد. همچنین وضعیت اصل و نسب فرزند مشخص می شود.

آیا آزمایش عدم بارداری برای صدور حکم طلاق الزامی است؟

بله؛ آزمایش بارداری برای طلاق بسته به شرایطی الزامی است. اگر زن باکره یا یائسه بود، نیازی به انجام این تست نیست. در غیر اینصورت، انجام آزمایش الزامی است. در این صورت، برای صدور حکم طلاق توافقی، ارائه گواهی عدم بارداری ضروری است. این مورد، در سال 1391 جهت حمایت از خانواده، ماده ای مقرر شد. طبق این ماده، برای ثبت طلاق، ارائه گواهی پزشک مبنی بر وجود یا عدم وجود جنین الزامی است، مگر آنکه زوجین بر وجود جنین اتفاق نظر داشته باشند. برای آزمایش بارداری نیاز نیست ناشتا باشید.

انجام آزمایش بارداری برای طلاق

 

گواهی عدم بارداری برای طلاق را از کجا بگیریم؟

جهت دریافت گواهی عدم بارداری برای طلاق دو روش وجود دارد:

  • مراجعه به آزمایشگاه اختصاصی همان مجتمع قضایی که برای طلاق گرفتن به آنجا مراجعه کرده اید.
  • مراجعه به پزشکی قانونی یا سایر مراجع ذی صلاح که قاضی معرفی کند. معمولاً برای طلاق توافقی، گواهی پزشکی قانونی لازم است.
  • در صورتیکه دفتر خانه قبل از ثبت طلاق، ملزم باشدکه از زن، گواهی عدم بارداری دریافت کند، او می تواند آزمایش خود را در هر آزمایشگاه دولتی یا خصوصی انجام دهد.

تست بارداری برای طلاق چگونه انجام می شود؟

تست بارداری برای طلاق، در واقع آزمایش خون است. آزمایش خونی که در آن سطح یک هورمون بررسی می شود. هورمونی از جنس قند و پروتئین به نام hcg اگر سطح این هورمون بالا باشد، زن حامله است.

مدت اعتبار گواهی عدم بارداری برای طلاق چقدر است؟

آزمایش عدم بارداری برای طلاق، از نظر زمانی دارای مدت اعتبار است. مدت اعتبار آزمایش عدم بارداری یک ماه است. بنابراین، زمانی که واقعاً قصد دارید برای طلاق اقدام کنید، آزمایش را انجام دهید. بهترین زمان برای انجام این آزمایش، زمانی است که دادگاه گواهی عدم امکان سازش را صادر کرده باشد. البته شعبه‌هایی نیز وجود دارند که این آزمایش را در حین رسیدگی به پرونده درخواست می کنند.

نکته: لازم است در انتهای برگه جواب آزمایش، مثبت یا منفی بودن جواب آزمایش به فارسی نوشته شود. زیرا ممکن است مسئول دفترخانه طلاق، سواد پزشکی جهت خواندن برگه آزمایش را نداشته باشد.

تماس با مشاوران هما مشاور

به این مقاله چند ستاره می دهید؟
[امتیاز کل: 1 - امتیاز میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما